Turkija: EP nariai įvertino Sirijos pabėgėlių padėtį 

 
 

Dalytis šiuo puslapiu: 

Praeitą savaitę EP komitetų narių delegacija lankėsi pabėgėlių stovyklose Turkijoje, kur įvertino ten esančių Sirijos pabėgėlių padėtį.

Prasidėjus Sirijos pilietiniam karui Gülhan buvo priversta nutraukti fizikos studijas Latakijos Tišreno universitete ir bėgti į kaimyninę Turkiją. Ji jau ketverius metus gyvena Osmaniye pabėgėlių stovykloje šalies pietuose, kuri jai ir jos trims mažamečiams vaikams tapo antraisiais namais.

Gülhan yra viena iš daugiau nei 11 mln. Sirijos pabėgėlių šalies viduje ir užsienyje, kurie buvo priversti palikti savo namus dėl Sirijoje įsiplieskusio karo, pareikalavusio per 250 tūkst. gyvybių ir sukėlusio vieną didžiausių humanitarinių katastrofų nuo Antrojo pasaulinio karo laikų.

JT Pabėgėlių agentūros duomenimis, 2015 m. gruodį Turkijoje užregistruota daugiau nei 2,5 mln. pabėgėlių iš Sirijos. Skaičiuojama, kad apie 90 proc. jų gyvena ne pabėgėlių stovyklose, o daugiau nei pusė pabėgėlių yra vaikai. Vien pastarosiomis dienomis Turkijos sieną pasiekė apie 35 tūkst. pabėgėlių iš bombarduojamo Sirijos miesto Alepo.

Vasario 8–10 d. Turkijoje įsikūrusiose pabėgėlių stovyklose lankėsi EP Biudžeto ir Piliečių teisių komitetų delegacijos, kurios įvertino humanitarinę padėtį ir ES pagalbos pastangų veiksmingumą.

Piliečių laisvių komiteto delegacija

Vasario 9 dieną septynių EP narių delegacija, vadovaujama EP vicepirmininkės Sylvie Guillaume (Socialistai ir demokratai, Prancūzija), lankėsi 45 kilometrai nuo sienos su Sirija įsikūrusioje Nizip pabėgėlių stovykloje, kurioje glaudžiasi 15 tūkst. sirų.

Delegacijos nariai gyrė Turkijos pastangas suteikti šioje stovykloje esantiems pabėgėliams pastogę, maisto, medicinos ir švietimo paslaugas. Tačiau į Nizip panašiose stovyklose gyvena tik 10 proc. į Turkiją nuo karo pabėgusių sirų. EP nariai taip pat lankėsi pabėgėlius pagal ES finansuojamą programą priglaudusių turkų šeimų namuose.

„Gyvenimo sąlygos stovykloje ir už jos ribų labai skiriasi. Už stovyklos ribų esantys pabėgėliai gyvena labai sunkiai ir jiems reikalinga skubi pagalba, ypač kalbant apie mokymosi ir užimtumo galimybes“, – pažymėjo Sylvie Guillaume.

Skaičiuojama, kad daugiau nei pusė Sirijos pabėgėlių yra vaikai ir tik 14 proc. pradinio mokyklinio amžiaus vaikų, gyvenančių ne stovyklose, lanko mokyklą.

Piliečių laisvių komiteto delegacija taip pat susitiko su JT Pabėgėlių agentūros atstovais Ankaroje ir apsilankė pabėgėlių registravimo centre, į kurį atvyksta prieglobsčio prašytojai iš daugiau nei 80 pasaulio šalių.

Biudžeto komiteto delegacija

Vienuolikos EP narių delegacija taip pat lankėsi Turkijoje ir vertino, kaip naudojamos ES lėšos remti pabėgėlius.

„Jie nekantrauja grįžti namo. Mūsų prioritetas privalo būti taikos atkūrimas Artimuosiuose Rytuose, nes tik tai gali išspręsti migracijos problemą“, – pabrėžė Biudžeto komiteto narių delegacijai vadovavęs Jean Arthuis (Liberalai ir demokratai, Prancūzija), kalbėdamas po susitikimo su Sirijos pabėgėlių šeima Osmaniye stovykloje.

Jis ragino nedelsiant skirti 3 mlrd. eurų paramą pabėgėliams Turkijoje, dėl kurios neseniai sutarė ES valstybės narės.

„Reikia skaidrumo ir aiškumo iš Turkijos pusės. Čia tikra nepaprastoji padėtis, todėl jei norime reaguoti skubiai, būtinas pasitikėjimas“, – teigė Jean Arthuis.

Osmaniye stovykloje apsilankę EP Biudžeto komiteto nariai turėjo galimybę įvertinti ES lėšomis įsteigtą prekybos centrą ir biblioteką, skirtus pabėgėliams. Jie taip pat susitiko su JT Pabėgėlių agentūros, Pasaulio maisto programos, UNICEF ir Turkijos valdžios atstovais.

ES yra viena pagrindinių tarptautinės pramos nukentėjusiems nuo konflikto Sirijoje teikėjų. Šiandien ji siekia daugiau nei 5 mlrd. eurų. Tikimasi, kad papildomai pagal naująją paramnos priemonę skirti 3 mlrd. eurų padės pegerinti pabėgėlių Turkijoje gyvenimo sąlygas.

Turkija pabėgėliams yra tapusi tranzito šalimi, per kurią jie bando pasiekti Europą. Pernai užfiksuota daugiau nei 850 tūkst. iš Turkijos į Graikiją jūra persikėlusių asmenų. Savo ruožtu per pirmąsias šešias šių metų savaites į Europą jūra atvyko per 80 tūkst. prieglobsčio prašytojų – daugiau nei pernai per tą patį laikotarpį. Bandydami pasiekti Senąjį žemyną šiemet jūroje žuvo daugiau nei 400 žmonių.