Kova su terorizmu: EP nariai pritarė prevencijos stiprinimui 

Atnaujinta: 
 
Sukurta:   
 

Dalytis šiuo puslapiu: 

Radikalizuoti bei į Siriją ir Iraką kovoti vykstantys ES šalių piliečiai kelia vis didesnę grėsmę saugumui. Daugelį pastarojo meto teroro išpuolių Europoje įvykdė būtent šie vadinamieji užsienio kovotojai. Vasario 16 dieną europarlamentarai pritarė direktyvai, kuria siekiama sustiprinti ES teroristinių išpuolių prevencijos teisinę sistemą kriminalizuojant parengiamąsias veiklas. Pasitelkę infografiką sužinokite daugiau apie EP patvirtintas ar svarstomas kovos su terorizmu priemones.

Ketvirtadienį, vasario 16 dieną, Europos Parlamentas pritarė siūlymams kriminalizuoti keliones terorizmo tikslais bei kitas parengiamąsias ir pagalbines veiklas, susijusias su terorizmu.


„Pasiekėme tinkamą pusiausvyrą tarp saugumo užtikrinimo ir pagridninių teisių apsaugos“, – pažymėjo EP nuomonę šiuo klausimu parengusi Monika Hohlmeier (Europos liaudies partija, Vokietija), kalbėdama vasario 15 d. vykusioje diskusijoje.


Parlamentas ketvirtadienį taip pat pritarė nuodugnesnei ES ir trečiųjų šalių piliečių patikrai prie ES išorės sienų, o artimiausiu metu balsuos dėl siūlymų sugriežtinti šaunamųjų ginklų kontrolę, dėl kurių preliminariai sutarta su ES Taryba.


Kodėl reikalinga nauja kovos su terorizmu direktyva?


Skaičiuojama, kad Sirijoje ir Irake teroristų gretose gali kovoti apie 5 tūkst. užsienio teroristų kovotojų iš ES šalių. Dauguma jų – iš Prancūzijos, Jungtinės Karalystės, Vokietijos ir Belgijos.


Remiantis kai kuriais pranešimais, į Europą vidutiniškai grįžta 20–30 proc. išvykusiųjų, tačiau Europolas įspėja, jog „Islamo valstybės“ sutriuškinimo ar susilpninimo per ateinančius mėnesius atveju ES galėtų susidurti su dar didesniais grįžtančių radikalizuotų asmenų skaičiais.


Be to, daugėja „vienišų vilkų“, kurie nepriklauso jokioms grupuotėms ir vieni planuoja bei vykdo teroro išpuolius, todėl juos sunkiau susekti.


Direktyva, kuriai ketvirtadienį pritarė EP nariai, siekiama sustiprinti terorizmo prevenciją kriminalizuojant parengiamąsias veikas, tokias kaip:

  • kelionės terorizmo tikslais, pvz., kovoti už „Islamo valstybę“ Sirijoje, jų organizavimas ir rėmimas;
  • dalyvavimas teroristų rengime, pvz., vykimas į atitinkamas stovyklas ar instrukcijų internetu gavimas;
  • lėšų, kurias ketinama panaudoti teroristiniams nusikaltimams vykdyti, teikimas ir gavimas;
  • terorizmo šlovinimas ir pateisinimas, pvz., teroristinių organizacijų ar jų įvykdytų išpuolių šlovinimas internete.

Daugiau apie EP svarstymus ir sprendimus, susijusius su kova prieš terorizmą, galite rasti šioje dosjė.