Stabdys sekimo technologijų eksportą į autoritarines šalis 

 
 

Dalytis šiuo puslapiu: 

EP nariai pritarė dvejopos paskirties prekių eksporto kontrolės pakeitimams, kuriais siūloma į kontroliuojamų prekių sąrašą įtraukti ir elektroninio sekimo priemones.

Tam tikros civilinės paskirties prekės ir technologijos taip pat gali būti panaudotos masinio naikinimo ginklų kūrime, teroro išpuolių rengime ar siekiant pakenkti žmogaus teisėms, ypač teisei į privatumą ir žodžio laisvei.

Šioms „dvejopos paskirties“ prekėms Europos Sąjunga yra nustačiusi specialius eksporto reikalavimus, pavyzdžiui, norint pervežti jas per sieną reikia turėti leidimą. Taip siekiama užtikrinti, kad jos nepatektų į blogas rankas.

Sausio 17 dieną europarlamentarai pritarė šių reikalavimų pakeitimams, siekdami pritaikyti juos prie technologinių naujovių.

Vienas iš pagrindinių siūlymų – į kontroliuojamų prekių sąrašą įtraukti ir tam tikras elektroninio stebėjimo priemones, pavyzdžiui, įrangą, skirtą šifravimo atkodavimui ir slaptažodžių apėjimui.

Taip norima užkirsti kelią jų patekimui į autoritarines šalis, kurios gali jas panaudoti žmogaus teisių aktyvistų ir opozicijos persekiojimui, o tai nesuderinama su ES prekybos politika, kuri, EP narių teigimu, turi remtis žmogaus teisių apsauga.

Dėl šių pakeitimų toliau bus deramasi su ES Taryba.