Klausimai ir atsakymai apie genetiškai modifikuotą maistą Europos Sąjungoje

Europos Sąjungoje – vieni griežčiausių genetiškai modifikuoto (GM) maisto reikalavimų pasaulyje. Pasitelkę infografiką sužinokite daugiau apie GMO padėtį Europos Sąjungoje.

Genetiškai modifikuotų (GM) kultūrų auginimas ir GM maisto ir pašarų importas
Genetiškai modifikuotų (GM) kultūrų auginimas ir GM maisto ir pašarų importas

Genetiškai modifikuoti organizmai (GMO) – kas tai?


Tai organizmai, kurių genetinė medžiaga dirbtinai modifikuojama, kad įgytų naujų savybių, pavyzdžiui, augalas taptų atsparus ligoms ir vabzdžiams, gerėtų jo maistinė vertė ir didėtų pasėlių produktyvumas.


Savo ruožtu maistas ir pašarai, kurių sudėtyje yra GMO, kurie susideda arba yra pagaminti iš GMO, vadinami genetiškai modifikuotu maistu ir pašarais.


Ar juos leidžiama naudoti Europos Sąjungoje?


Taip, tačiau tik po to, kai Europos maisto saugos tarnyba (angl. EFSA) atlieka išsamų rizikos vertinimą ir Europos lygiu suteikiamas atitinkamas leidimas.


Šiuo metu leidžiama naudoti 58 GMO, skirtus maistui ir pašarams (tai kukurūzai, medvilnė, sojų pupelės, aliejiniai rapsai, cukriniai runkeliai), o 58 paraiškos tebesvarstomos.


Kaip juos atpažinti?


Pagal ES reikalavimus bet kokie GM maisto produktai ir pašarai, kurių sudėtyje yra GMO, kurie susideda arba yra pagaminti iš GMO, privalo būti ženklinami, išskyrus atvejus, kai GM medžiagų kiekis neviršija 0,9 proc.


Kas atsakingas už leidimų naudoti GM maistą ir pašarus bei auginti GM kultūras išdavimą?


Jis suteikiamas Europos lygiu po to, kai Europos maisto saugos tarnyba atlieka išsamų rizikos vertinimą. Nuo 2015 m. balandžio galiojančios taisyklės leidžia šalims uždrausti auginti GM kultūrą savo teritorijoje remiantis ne tik EFSA tyrimuose nustatyta rizika sveikatai ir aplinkai, bet ir kitais kriterijais, pavyzdžiui, poveikiu šalies aplinkos apsaugos politikai ar socialiniu ir ekonominiu poveikiu.


Tuo tarpu GM maisto ir pašarų importo bei prekybos jais atžvilgiu valstybės narės kol kas neturi tokių plačių galimybių. Europos lygiu suteikus leidimą, šalis gali uždrausti GM maisto ar pašarų importą tik ypatingomis sąlygomis – pasinaudojusi taip vadinama „apsaugos sąlyga“. Tačiau šį sprendimą privalo pagrįsti, įrodydama, kad GM maistas kelia grėsmę žmonių sveikatai ar aplinkai.


Ką siūlo Europos Komisija?


Siūloma panaši sistema kaip ir dėl auginimo – iš dalies pakeisti teisės aktus, kad valstybėms narėms būtų suteikta didesnė laisvė savo teritorijoje apriboti ar uždrausti GM maisto ir pašarų naudojimą, nors ES jau yra išdavusi tokį leidimą.


Išsamiau


Kodėl europarlamentarai balsavo prieš šį siūlymą?


Parlamentas atmetė EK pasiūlymą, kadangi, europarlamentarų nuomone, jis sunkiai įgyvendinamas ir gali suardyti bendrąją vidaus rinką, kurioje prekės juda laisvai. Baiminamasi, kad skirtingų požiūrių į GMO besilaikančios šalys gali įvesti patikrinimus pasienyje.


Kas toliau?


Dabar kamuolys – ES Tarybos rankose. Jei vyriausybių atstovai irgi nuspręs jį atmesti, liks galioti dabartinės taisyklės, pagal kurias valstybės narės sprendimus dėl GMO – leisti arba drausti – priima kvalifikuota balsų dauguma. Tačiau tuo atveju, jei reikiamos daugumos nepavyksta pasiekti, sprendimą turi priimti Europos Komisija.

Senas susipriešinimas dėl GMO – grėsmė ar galimybė? ES rado išeitį.