EP narys: geresnis informuotumas padėtų priartinti Europos projektą prie žmonių

Antradienį europarlamentarai balsuos dėl rezoliucijos, kuria rekomenduojama labiau įtraukti Europos Sąjungos aspektą į mokyklų programas, kad piliečiai būtų geriau informuojami apie Europos vienijimo projektą, skatinami į jį įsitraukti ir aktyviai juo domėtis. Apie tai kalbėjomės su EP pranešėju Damian Drăghici (Socialistai ir demokratai, Rumunija).

EP pranešėjas Damian Drăghici
EP pranešėjas Damian Drăghici

Jūsų pranešime teigiama, kad jei jauni žmonės būtų geriau informuoti apie ES, jie labiau domėtųsi ir būtų labiau įsitraukę į Europos projektą. Ar nemanote, kad tai pernelyg supaprastinas stiprėjančio euroskepticizmo ir politinės apatijos kai kuriose šalyse vaizdas?


Aš taip nemanau. Apklausos duomenimis, 44 proc. europiečių teigia nesuprantantys, kaip veikia ES. Be to, daugelis jaučiasi neturintys balso. Tikiu, kad jei būčiau jaunuolis, norėčiau žinoti savo teises ir turėti daugiau žinių ne tik apie savo ir Europos istoriją, bet ir apie tai, kaip įsitraukti į Europos projektą siekiant jį pagerinti, ypač šiuo metu, kai stiprėja euroskepticizmas.


Ar daug valstybių narių yra įtraukusios mokymąsi apie ES į nacionalines mokymo programas?


2013 m. ataskaita rodo, kad dauguma valstybių narių integravo ES aspektą į savo mokymo programas. Tačiau jis dažnai pateikiamas nevientisai, ne laipsniškai, per bendrai, programoms trūksta nuoseklumo ir papildomumo su kitais mokomais dalykais.


Žinoma, ši sritis paremta subsidiarumo principu, o ES kompetencija švietimo srityje labai ribota. Tačiau tikiu, kad mano pranešimas paskatins geriau integruoti ES aspektą į visų 28 valstybių narių mokymo programas.


Kaip turėtų būti pateikiama informacija apie ES mokyklose?


Svarbiausia – pateikti informaciją, kuri paskatintų moksleivių smalsumą. Ji neturėtų būtų techninė. Iš mokyklos laikų prisimename, kad labiausiai mėgstami dalykai buvo gana paprasti. Informacija turi būti pateikiama paprastai ir suprantamai.

Papildoma informacija