EP narys: pabėgėlių integracija neturi būti vykdoma pažeidžiamų grupių sąskaita

Pirmadienį EP Užimtumo komiteto nariai patvirtino pranešimą dėl pabėgėlių socialinės įtraukties ir integracijos į darbo rinką. Apie tai kalbėjomės su jo autoriumi Brando Benifei

EP pranešėjas Brando Benifei
EP pranešėjas Brando Benifei

Kai kurie baiminasi, kad pabėgėliai gali atimti darbo vietas iš vietos gyventojų ir padidinti spaudimą socialinės rūpybos sistemai. Ką jiems atsakytumėte?

Pabėgėlių integracija reikalinga, nes ji padėtų jiems būti naudingais ir produktyviais priimančiose visuomenėse. Visgi ji neturėtų būti vykdoma pažeidžiamų visuomenės grupių, tokių kaip neįgalieji, bedarbiai ar daugiavaikės šeimos, sąskaita. Europoje turi būti skiriama daugiau lėšų socialinei politikai. Tarptautinė pagalbą gavusių asmenų integracija turi vykti taip, kad nesukeltų socialinio dempingo, netolerancijos ir socialinių kataklizmų priimančiose šalyse. Integracija yra didelis iššūkis, tačiau kartu tai – galimybė.

Su kokiomis problemomis susiduria pabėgėliai siekdami įsilieti į darbo rinką?

Jie susiduria su daugeliu problemų netgi po to, kai patenkinamas jų prašymas suteikti prieglobstį. Tarp jų – kalbos barjeras, įgūdžių pripažinimo klausimai, diskriminacija, kultūriniai skirtumai. Šias problemas reikia spręsti kuo anksčiau. Svarbu, kad žmogės įgytų įgūdžių, kurie atitiktų darbo rinkos ir verslo poreikius.

 

Kokių konkrečių priemonių įgyvendinimas galėtų paskatinti pabėgėlių integraciją?

Užimtumo tarnybos turėtų organizuoti kalbų mokymo kursus ir kitas specialiai jiems pritaikytas programas. Tam galėtų pasitarnauti ir naujos technologijos, pvz., mobiliųjų programėlių ir specialių interneto svetainių panaudojimas. Taip pat reikia šalinti administracines kliūtis ir popierizmą prieglobsčio prašymų nagrinėjimo ir prieigos prie darbo rinkos procesuose.