EP nariai balsuos dėl priemonių pažaboti neteisėtą prekybą laukine gamta 

Atnaujinta: 
 
Sukurta:   
 

Dalytis šiuo puslapiu: 

Neteisėta prekyba laukiniais gyvūnais ir augalais: faktai ir skaičiai  

Prekyba laukiniais augalais ir gyvūnais yra ketvirtas pagal pelningumą nelegalus verslas pasaulyje. Įvairios gyvūnų rūšys yra ant išnykimo ribos ir tai kelia rimtą grėsmę mūsų ekosistemos išlikimui. Lapkričio 23 d., trečiadienį, EP nariai diskutuos dėl ES veiksmų plano, kuriuo siekiama užkirsti kelią šiai neteisėtai prekybai. Balsavimas vyks kitą dieną.

Per pastaruosius metus neteisėtos prekybos laukiniais augalais ir gyvūnais mastas stulbinamai išaugo. Apytikriais skaičiavimais, kasmet į organizuotų nusikalstamų grupių rankas patenka 8–20 mlrd. eurų, t. y. tiek pat, kiek į prekiautojų narkotikais, žmonėmis ir ginklais rankas.


Neteisėtai prekiaujama įvairiomis saugomomis laukinių gyvūnų ir augalų rūšimis, tokiomis kaip drambliai ir raganosiai, koralai, skujuočiai, tigrai ir žmogbeždžionės.


Prekyba laukiniais augalais ir gyvūnais yra labai patraukli nusikaltėliams, nes ji ne tik labai pelninga, bet ir daugelyje šalių nėra teisėsaugos prioritetas, palyginti su kitų rūšių neteisėta prekyba, todėl rizika įkliūti ir sankcijos yra nedidelės.

Iš nelegalios prekybos laukine gamta nusikaltėliai kasmet susižeria 8–20 mlrd. eurų.  

Kovoje su neteisėta prekyba ES tenka svarbus vaidmuo, nes Europa yra paskirties rinka ir svarbus tranzito į kitus pasaulio regionus mazgas. Iš Europos taip pat išvežamos ir neteisėtai parduodamos tam tikros laukinių augalų ir gyvūnų rūšys, kaip antai stikliniai unguriukai.


„ES valstybės narės privalo prisiimti bendrą atsakomybę kovoje su šiuo organizuotu ir destruktyviu nusikaltimu, kuris destabilizuoja daugelį pasaulio regionų“, – teigė pranešimą šia tema parengusi EP narė Catherine Bearder (Liberalai ir demokratai, Jungtinė Karalystė). Visą interviu galite skaityti čia.


ES veiksmų planas


2016 m. vasario mėn. Europos Komisija priėmė veiksmų planą, kurio tikslas – užkirsti kelią neteisėtai prekybai laukiniais augalais ir gyvūnais Europos Sąjungoje ir stiprinti ES įtaką kovojant su šia neteisėta veikla pasaulio mastu.


Veiksmų planą sudaro 32 priemonės, kurias iki 2020 m. turės įgyvendinti ES ir jos 28 valstybės narės. Plane nustatyti trys pagrindiniai prioritetai:


  • užkirsti kelią neteisėtai prekybai ir mažinti neteisėtų laukinės gamtos produktų pasiūlą ir paklausą;
  • griežtinti galiojančių taisyklių taikymo kontrolę ir veiksmingiau kovoti su organizuotu nusikalstamumu;
  • skatinti išvežimo, įvežimo ir tranzito šalis glaudžiau bendradarbiauti. 

Spalio 13 d. Aplinkos komitetas vieningai priėmė Catherine Bearder (Liberalai ir demokratai, Jungtinė Karalystė) parengtą pranešimą šia tema.