Migracijos krizė: „Privalome išvengti 2015–ųjų scenarijaus“

Europos sienų ir pakrančių apsaugos tarnybos „Frontex“ duomenimis, praeitais metais į Graikiją atvyko dviem trečdaliais mažiau migrantų nei 2015 m. Tačiau 2016–ieji tapo daugiausiai gyvybių nusinešusiais metais – keliaudami Viduržemio jūra žuvo ar dingo daugiau nei 5 tūkst. migrantų. Ketvirtadienį vykusių susitikimų su Komisijos, Tarybos ir JT atstovais metu EP Piliečių komiteto nariai aptarė migracijos krizę ir jos sprendimo būdus.

Europos sienų ir pakrančių apsaugos tarnybos „Frontex“ duomenimis, praeitais metais į Graikiją atvyko dviem trečdaliais mažiau migrantų nei 2015 m. Tačiau 2016–ieji tapo daugiausiai gyvybių nusinešusiais metais – keliaudami Viduržemio jūra žuvo ar dingo daugiau nei 5 tūkst. migrantų.
2016 m. keliaudami Viduržemio jūra žuvo ar dingo daugiau nei 5 tūkst. migrantų ©UNHCR/Achilleas Zavallis

Kreipdamasis į Piliečių laisvių komiteto narius Maltos ministras Carmelo Abela žadėjo ES Taryboje siekti bendros valstybių narių pozicijos migracijos klausimu.


„Dialogas turi būti pagrįstas atsakomybe ir solidarumu. Tiesiogiai ar netiesiogiai, visos valstybės narės yra paveiktos migracijos, – kalbėjo jis. – Turime suteikti prieglobstį tiems, kuriems jis reikalingas, tačiau taip pat turime veikti greitai sugrąžindami tuos, kurie neatitinka apsaugos kriterijų.“

 

ES ir Turkijos susitarimas

 

C. Abela taip pat ragino gerbti ES ir Turkijos susitarimą. Visgi sausio 12 d. vykusioje diskusijoje su EK atstovais EP narė Ana Gomes (Socialistai ir demokratai, Portugalija) šį susitarimą apibūdino kaip „neteisėtą ir amoralų“.


Jungtinių Tautų vyriausiojo pabėgėlių komisaro (JTVPK) Europos biuro vadovas Vincent Cochetel teigė, kad susitarimas negali būti naudojamas kaip pavyzdys Libijai. Jam pritarė EP narė Judith Sargentini (Žaliųjų frakcija/Europos laisvasis aljansas, Nyderlandai).


Jeroen Lenaers (Europos liaudies partija, Nyderlandai) pažymėjo, kad ES ir Turkijos susitarimas padėjo sumažinti migrantų, bandančių pasiekti Graikiją, mirčių skaičių. „Jei norime, kad susitarimas tinkamai veiktų, turime užtikrinti geresnes pabėgėlių priėmimo sąlygas“, – pridūrė jis.


Europos Parlamento pranešėja Turkijos klausimu Kati Piri (Socialistai ir demokratai, Nyderlandai) kritikavo prieš Kalėdas paskelbtą Komisijos pranešimą apie prieglobsčio prašytojų perkėlimo į Graikiją pagal Dublino reglamentą atnaujinimą.


„Būkime realistai. Mes matome, kas vyksta Graikijoje. Jau kelis metus nesiunčiame ten žmonių dėl netinkamų priėmimo sąlygų. Jūs kurstote populizmą skelbdami tai, kas tikrai neįvyks“, – kalbėjo europarlamentarė.

 

10 tūkst. nepilnamečių – dingę

 

Cecilia Wikström (Liberalai ir demokratai, Švedija), rengianti pranešimą Dublino reformos klausimu, EK siūlymuose pasigedo nelydimų nepilnamečių apsaugos užtikrinimo.


„Praėjusiais metais mažiausiai 10 tūkst. vaikų ir paauglių dingo“, – pabrėžė ji.


V. Cochetel ragino valstybes narės sukurti sistemas, kurios leistų greičiau nepilnamečiams migrantams paskirti globėjus.

 

Siūlo plėtoti teisėtos migracijos kelius

 

Reaguodama į V. Cochetel kvietimą gerinti teisėtos migracijos mechanizmą, Barbara Spinelli (Europos vieningųjų kairiųjų jungtinė frakcija/Šiaurės šalių žalieji kairieji, Italija) pažymėjo: „Be tinkamų teisėtos migracijos priemonių rizikuojame sukurti didžiulę vargingųjų klasę Europoje.“


Josef Weidenholzer (Socialistai ir demokratai, Austrija) kritikavo pabėgėlių registravimo sistemas kaip neefektyvias ir susiskaldžiusias, o Cécile Kyenge (Socialistai ir demokratai, Italija) pritarė JT atstovo pasiūlymams supaprastinti prieglobsčio prašymų administravimą.


V. Cochetel taip pat ragino sukurti bendrą ES prieglobsčio prašytojų registracijos sistemą, kuri būtų gerokai efektyvesnė už dabartinę EURODAC duomenų bazę. Pasak jo, nauja sistema leistų sutaupyti ir pagerintų asmenų, patenkančių į ES, saugumo patikrą. Jis taip pat įspėjo būti pasirengusiems migrantų antplūdžiams ateityje.


„Panašu, kad Europa neturi nei plano A, nei plano B. Privalome išvengti 2015 m. scenarijaus“, – pridūrė jis.