Kancerogenai darbe: EP nariai siekia geresnės darbuotojų apsaugos 

Atnaujinta: 
 
Sukurta:   
 

Dalytis šiuo puslapiu: 

Vėžys yra pagrindinė su darbu susijusių mirčių ES priežastis. EP pritarė taisyklėms, kuriomis siekiama apsaugoti darbuotojus nuo kancerogenų ir mutagenų poveikio darbe.

©AP Images/European Union-EP  

Kancerogenai ir mutagenai – tai neretai vėžį bei genetines mutacijas keliantys cheminiai veiksniai.

2022 m. vasario 17 d. EP nariai nustatė griežtesnes taisykles dėl vėžį ir mutacijas sukeliančių cheminių medžiagų leistino kiekio darbo vietose.

Atnaujintos taisyklės numato griežtesnes leistinas cheminių medžiagų akrilnitrilo, nikelio junginių, benzeno ribas. Jos taip pat įpareigoja Europos Komisiją iki 2022 m. pabaigos peržiūrėti kitų 25 pavojingų cheminių medžiagų ribas.

Kovo 27 d. EP nariai pritarė trečią kartą atnaujintai kancerogenų ir mutagenų direktyvai, kuri apriboja penkių papildomų sveikatai kenksmingų chemikalų (kadmis, berilis, arseno rūgštis, formaldehidas ir 4,4'-metilendianilinas (2-chloroanilinas)) naudojimą metalurgijos, elektronikos, statybos, sveikatos ir kitose srityse.

Tikimasi, kad naujosios taisyklės pagerins daugiau kaip milijono europiečių darbo sąlygas ir padės kasmet išvengti daugiau nei 22 tūkst. su darbu susijusių susirgimų, kurių svarbiausias yra vėžys.

Skaitykite daugiau apie ES priemones kovoje su vėžiu ir rekomendacijas šia tema.

Ankstesni atnaujinimai

2017 m. spalį europarlamentarai pritarė taisyklėms į kurias buvo numatyta įtraukti papildomus 11 vėžį sukeliančių cheminių veiksnių, nustatyti griežtesnius ribojimus tam tikroms medžiagoms ir užtikrinti visą gyvenimą trunkantį sveikatos stebėjimą kenksmingą poveikį patiriantiems darbuotojams.

Gruodžio 11 d. europarlamentarai pritarė siūlymui į atnaujintas taisykles įrašyti aštuonis papildomus kancerogenus, įskaitant dyzelinių variklių išmetamąsias dujas ir panaudotą mineralinę alyvą.

Pakeitimų tikslas – per ateinančius 50 metų padėti išsaugoti iki 100 000 gyvybių.

Geresnė apsauga nuo asbesto

Kasmet dėl asbesto poveikio ES miršta nuo 30 000 iki 90 000 žmonių. 2021 m. spalio 20 d. priimtoje rezoliucijoje Parlamentas ragino parengti strategiją, pagal kurią būtų pašalintas visas asbestas ir patobulintos esamos taisyklės, siekiant geriau apsaugoti darbuotojus, patenkančius į rizikos grupę. Europarlamentarai nori įvesti privalomą patikrinimą ir asbesto pašalinimą prieš pradedant renovacijas. Jie pat nori užtikrinti, kad būtų pripažintos visos profesinės ligos, kad aukos galėtų gauti deramą kompensaciją.

Vėžio rizika darbe

Europos Sąjungoje vėžys yra pirmoji su darbu susijusių mirties atvejų priežastis. Kasmet 52 proc. su darbu susijusių mirčių sukeliama vėžio, palyginti su 24 proc. – kraujotakos sistemos ligų, 22 proc. – kitų ligų ir 2 proc. – ligų dėl susižeidimų.

Tarp dažniausiai darbo aplinkos sąlygotų vėžio susirgimų – plaučių vėžys (1 iš 10), mezotelioma, šlapimo pūslės vėžys.

Tarp labiausiai paveiktų sektorių – statybų, chemijos, automobilių, baldų, maisto, tekstilės, medienos apdirbimo pramonė, sveikatos priežiūros sektorius.

Sužinokite daugiau apie tai, kaip ES užtikrina darbuotojų teises ir darbo sąlygas bei padeda gerinti visuomenės sveikatą.

Susiję straipsniai:

Nuo krūties vėžio kasmet miršta daugiau nei 90 tūkst. moterų

EP nariai apie glifosato naudojimo pratęsimą – sveikata pirmiausia

Griežtėja reikalavimai cigaretėms