„Facebook“ skandalas: EP aptarė galimą piktnaudžiavimą asmens duomenimis 

 
 

Dalytis šiuo puslapiu: 

Paaiškėjus apie galimai neteisėtą „Facebook“ vartotojų duomenų panaudojimą politiniais tikslais, trečiadienio popietę EP nariai aptarė asmens duomenų ir privatumo apsaugos priemones ES.

EP nariai aptarė asmens duomenų ir privatumo apsaugos priemones ES  

„Facebook“ ir „Cambridge Analytica“ skandalas dėl galimai neteisėto asmens duomenų panaudojimo galėjo paliesti 87 mln. vartotojų, įskaitant 2,7 mln. ES piliečių. EP nariai ragino „Facebook“ paaiškinti, kaip bendrovė tvarko asmens duomenis ir kaip ji ketina užtikrinti nuo gegužės 25 d. įsigaliosiančių naujų ES duomenų apsaugos taisyklių įgyvendinimą.

Diskusijoje dalyvavusi EP narė Maria João Rodrigues (Socialistai ir demokratai, Portugalija) pabrėžė, kad metas europiečiams susigrąžinti savo skaitmeninių duomenų kontrolę. „Pirmą kartą žengėme žingsnį bendrojo duomenų apsaugos reglamento link“, – pabrėžė ji. EP narė ragino Tarybą pradėti derybas dėl privatumo elektroninėje erdvėje taisyklių ir reikalavo, kad „Facebook“ vadovas Markas Zuckerbergas atvyktų į Parlamentą pasiaiškinti.

„Bendrai reikalaujame išsamiai išsiaiškinti, ar „Facebook“ piktnaudžiavo Europos vartotojų duomenimis. Noriu, kad M. Zuckerbergas atvyktų čia ir atsakytų kompetentingam komitetui, taip pat norėčiau iš jo išgirsti, kokiu būdu „Facebook“ ketina įgyvendinti ES duomenų apsaugos taisykles nuo gegužės 25 d.“, – kalbėjo Cornelia Ernst (Europos vieningieji kairieji, Vokietija).

„Facebook“ daugeliui Europoje tapo daugiau būtinybe negu gražiu pasirinkimu. Tai taip pat reiškia, kad „Facebook“ turi didelę atsakomybę, tačiau iki šiol <...> ignoravo net paprasčiausias duomenų apsaugos taisykles“, – pažymėjo Ska Keller (Žalieji, Vokietija).

„Esu įsitikinusi, kad jeigu žmonės naudoja duomenis be sutikimo, bauda už tai turi būti didžiulė. Tai turi atsiliepti jų apyvartai. Turime sustabdyti šį ekonominį modelį“, – teigė Jean-Luc Schaffhauser (Tautų ir laisvės Europos frakcija, Prancūzija).

„Kol mes laikome uždarę priekines duris, <...> galinės yra plačiai atvertos. Siunčiame savo asmeninius duomenis sunkvežimiais ne tik savo valstybinėms agentūroms, bet ir kitoms šalims, tokioms kaip JAV, su teisinėmis garantijomis, kurios turi tokį patį svorį kaip ir Donaldo tweet‘ai“, – kalbėjo Sophie in ´t Veld (Liberalai ir demokratai, Nyderlandai).

Esteban González Pons (Europos liaudies partija, Ispanija) pažymėjo, kad mašinos nesupranta etikos taisyklių. „Tai, kas atsitinka kibernetinėje erdvėje, keičia dalykus, o tai, kas vyksta internete, neapsiriboja tik internetu“, – teigė jis.

Helga Stevens (Europos konservatoriai ir reformistai, Belgija) pabrėžė, jog svarbu rasti tinkamą pusiausvyrą tarp privatumo apsaugos ir saugumo. „Turime užtikrinti, kad jie veiktų kartu, o skaitmenine erdve nepiktnaudžiautų technologijų milžinai bei nusikaltėliai“, – pažymėjo EP narė.

Antanas Guoga (Europos liaudies partija) kalbėjo: „Facebook“ nepaprastai nuvylė mus ir visą pasaulį. Turime iškviesti M. Zuckerbergą čia, į Europos Parlamentą, kad kuo greičiau atsakytų į labai rimtus klausimus. Mes nerimaujame dėl to, kas įvyko su „Brexit“. Ar tai buvo „Facebook“ kaltė? Tai yra labai svarbūs klausimai, į kuriuos „Facebook“ turi skubiai atsakyti. „Cambridge Analytica“, o gal ir kiti, su jais bendradarbiauja ir naudoja mūsų duomenis tam, kad veiktų prieš mūsų interesus. Tai labai svarbu, todėl turime būti labai griežti. Turime toliau aiškintis padėtį ir daryti viską, ką galime, kad sustabdytume netikras naujienas ir savo duomenų nutekėjimą jų platintojams, siekiantiems pakeisti rinkimų rezultatus ir sunaikinti mūsų demokratiją.“

EP pirmininkas Antonio Tajani šį mėnesį išsiuntė laišką „Facebook“ vadovui M. Zuckerbergui kviesdamas jį atvykti į Europos Parlamentą viešai paaiškinti padėtį.