EP narių akiratyje – kova su bakterijų atsparumu vaistams

Kasmet dėl antimikrobinio atsparumo ES miršta 25 tūkst. žmonių ir ši problema įgauna vis didesnį mastą. Sužinokite, kaip EP nariai siūlo su ja kovoti.

Rugsėjo 13 d. europarlamentarai pritarė EP narės Karin Kadenbach (Socialistai ir demokratai, Austrija) pranešimui dėl bendros sveikatos koncepcija grindžiamo Europos kovos su atsparumu antimikrobinėms medžiagoms veiksmų plano.

Atsparumas antimikrobinėms medžiagoms (AAM) yra mikroorganizmų, pvz., bakterijų, virusų, grybų, parazitų, gebėjimas tapti vis atsparesniems antimikrobiniams vaistams (antibiotikams), kuriems anksčiau jie buvo jautrūs.

Manoma, kad dėl šios problemos vien ES per metus miršta 25 tūkst. asmenų, o visame pasaulyje – 700 tūkst. asmenų.

Antimikrobinis atsparumas laikui bėgant išsivysto natūraliai, tačiau jo atsiradimas paspartėja dažnai ar netinkamai naudojant antibiotikus. Be to, atsparios antibiotikams bakterijos gali cirkuliuoti žmonių ir gyvūnų populiacijose per maistą, vandenį ir aplinką.

Nuo 1999 m. ES investavo per 1,3 mlrd. eurų į AAM tyrimus, tačiau antimikrobinio atsparumo problemai nemažėjant europarlamentarai ragina imtis papildomų veiksmų.

EP nariai pabrėžia bendros sveikatos koncepcijos svarbą, kadangi žmonių ir gyvūnų sveikata yra susijusi ir žmonės perduoda ligas gyvūnams, o šie – žmonėms. Todėl, jų teigimu, reikia gydyti ir žmonių, ir gyvūnų ligas ir drauge atsižvelgti į aplinką, nes ji gali būti dar vienas atsparių mikroorganizmų šaltinis.

Jie taip pat ragina didinti visuomenės informuotumą ir taip skatinti keisti elgesį, susijusį su antibiotikų naudojimu, bei kovoti su nelegalia prekyba jais.

Remiantis 2016 m. „Eurobarometro“ duomenimis, tik 46 proc. Lietuvos gyventojų (ES vidurkis – 56 proc.) žino, kad gydant peršalimą ir gripą, antibiotikai yra neefektyvūs.

Sužinokite daugiau apie tai, kaip ES padeda gerinti visuomenės sveikatą.

Papildoma informacija