Klimato kaita Europoje: faktai ir skaičiai 

 
 

Dalytis šiuo puslapiu: 

Sužinokite daugiau apie klimato kaitos poveikį Europai, pagrindinius teršėjus ir ES pastangas mažinti šiltnamio dujų išlakas.

Neigiami klimato kaitos padariniai juntami jau dabar © AP Images / Europos Sąjunga – EP  

Klimato kaita yra viena iš aktualiausių pasaulinių problemų, kurios padariniai juntami ir Europoje.

Klimato kaitos poveikis Europos žemyne

Klimato kaita veikia visus pasaulio regionus, įskaitant Europą. Pietų ir Vidurio Europoje vis dažnesnės karščio bangos, miškų gaisrai ir sausros. Viduržemio jūros regione tampa vis sausiau, todėl dar labiau padidėja sausrų ir miško gaisrų rizika. Šiaurės Europoje pastebimai gausėja kritulių, todėl reguliariais gali tapti žiemos potvyniai.

Klimato kaitos poveikis juntamas įvairiose srityse – nuo ekonomikos (pvz., turizmas ir energetika), aplinkos (pvz., biologinės įvairovės nykimas, miškų gaisrai) iki žemės ūkio (mažėjantis derlius, didėjantis vandens poreikis) ir visuomenės sveikatos (pvz., su karščiu susijusių mirčių skaičiaus didėjimas).

Pagrindiniai teršėjai

Europos Sąjungą pagal išmetamą šiltnamio efektą sukeliančių dujų (ŠESD) kiekį 2015 metais lenkė tik Kinija ir JAV. Po jų sekė Indija, Rusija ir Japonija.

Tarp didžiausių teršėjų Europos Sąjungoje 2017 metais – Vokietija, Jungtinė Karalystė, Prancūzija, Italija, Lenkija ir Ispanija. Energijos gamybos ir naudojimo srityje tais metais išmesta 80,7 proc. ŠESD kiekio – apie trečdalis šio kiekio buvo išskirta transporto sektoriuje. Toliau rikiavosi žemės ūkis (8,72 %), pramonė (7,82 %) ir atliekų tvarkymas (2,75 %).

Infografikas apie šiltnamio dujų išlakas pagal šalis ir sektorius

ES pastangos švelninti klimato kaitą

Siekiant išvengti pavojingos klimato kaitos 2009 m. Europos Sąjunga įsipareigojo iki 2020 m. bendrijos viduje išmetamų šiltnamio efektą sukeliančių dujų kiekį sumažinti ne mažiau kaip 20 proc., palyginti su 1990 m., o 2014 m. spalį ES vadovai susitarė iki 2030 m. ŠESD kiekį sumažinti bent 40 proc.

Infografikas apie ES pažangą siekiant klimato kaitos tikslų