EP dėmesio centre – plastikinių šiukšlių mažinimas 

Atnaujinta: 
 
Sukurta:   
 

Dalytis šiuo puslapiu: 

Skaičiuojama, kad vandenynuose yra per 150 mln. tonų plastiko atliekų. © AP Images / ES–EP  

Kovo 27 d. Europos Parlamentas Strasbūre balsavo už drastišką plastikinių šiukšlių mažinimą.

Vienkartiniai plastikai bei žvejybos įrankių plastiko atliekos sudaro per 70 proc. jūrose ir vandenynuose randamų šiukšlių.

Vienkartiniai plastikiniai stalo įrankiai, lėkštės, gėrimų šiaudeliai, ausų krapštukai ar balionų lazdelės turės būti uždrausti Europos Sąjungoje nuo 2021-ųjų, kadangi jiems esama lengvai prieinamų alternatyvų. EP narių dėka į draudžiamų daiktų sąrašą papildomai įtraukti okso-degraduojančių plastikų gaminiai, taip pat maisto pakuotės iš polistireninio putplasčio.

Tokiai direktyvai 2019 m. kovo 27 d. pritarė Europos Parlamentas. Dėl jos jau sutarta su valstybių narių atstovais, todėl po formalaus patvirtinimo ES Taryboje nebeliks kliūčių jai įsigalioti.

2021 m. kovo 25 d. priimtoje rezoliucijoje EP nariai ragino imtis skubių veiksmų jūrų taršai mažinti.

Plastikinės ir kitos šiukšlės vandenynuose  

Kai kurie kiti plastikai, pavyzdžiui, gėrimų buteliai, turės būti surenkami atskirai. ES valstybės įsipareigojo iki 2029-ųjų pasiekti, kad būtų surenkama 90 proc. plastikinės taros.

Savo ruožtu plastikinių butelių sudėtyje nuo 2025 m. turės būti bent 25 proc. perdirbto plastiko, o nuo 2030 m. – 30 proc. Tabako gaminių su filtrais, plastikinių puodelių, sanitarinių rankšluosčių ir drėgnų servetėlių etiketėse turės būti nurodyta, kaip taisyklingai juos šalinti.

Skaičiuojama, kad viena nuorūka jūroje gali užteršti nuo 500 iki tūkstančio litrų vandens, o išmesta pakelėje ji suyra net per dvylika metų. Cigarečių filtrai yra antra labiausiai paplitusi plastiko šiukšlė.

Europos paplūdimius teršiančios plastikinės šiukšlės  

Be to, numatyta didesnė gamintojų, įskaitant tabako kompanijas ir žvejybos įrankių gamintojus, atsakomybė, siekiant sustiprinti principo „teršėjas moka“ taikymą.

Plastiko atliekų daroma žala