Automobilių išmetamas CO2: faktai ir skaičiai (infografikas) 

Atnaujinta: 
 
Sukurta:   
 

Dalytis šiuo puslapiu: 

Ar kada domėjotės, kiek CO2 išmeta automobiliai? Ar elektriniai automobiliai iš tikrųjų mažiau teršia nei benzininiai? Sužinokite pasitelkę infografiką.

Europos aplinkos agentūros duomenimis, 2019 m. transporto sektoriuje buvo išskirta beveik ketvirtadalis viso Europos Sąjungos išskiriamo CO2 kiekio, o 71,7 proc. šio kiekio sudarė keliuose išmetamas CO2. Siekiant sušvelninti klimato kaitą ir norint vykdyti ES žaliojo susitarimo tikslus, reikėtų iki 2050 m. 90 proc. sumažinti transporto sektoriaus išskiriamą CO2 lyginant su 1990 m. lygiu.

Transporto sektoriaus išskiriamas CO2


Transportas yra vienintelis sektorius, kuriame išmetamųjų dujų kiekis per paskutinius tris dešimtmečius išaugo – 33,5 proc. nuo 1990 iki 2019 m.

Pastaraisiais metais transporto emisijų kiekio mažėjimo tempas, lyginant su kitais sektoriais, sulėtėjo. Pagal dabartines prognozes transporto išmetamų teršalų kiekis iki 2050 m. sumažėtų tik 22 proc., o tai gerokai atsilieka nuo dabartinių ambicijų.

Teršalai ES  

Lengvieji automobiliai – didžiausi teršėjai


Keleivinio transporto priemonių išmetamo CO2 kiekis skiriasi priklausomai nuo transporto rūšies. Lengvieji automobiliai yra didžiausi teršėjai, atsakingi už 60,6 proc. kelių transporto išskiriamo CO2 kiekio.

Vidutiniškai 2018 m. Europoje automobiliu važiavo 1,6 keleivio, todėl pagal šį rodiklį kitos transporto priemonės, tokios kaip autobusai ar dviračiai yra švaresnė alternatyva.

Transporto išmetamųjų teršalų kiekis ES  

Ar elektriniai automobiliai švaresni?


Automobilių išmetamo CO2 kiekį galima sumažinti dviem būdais: didinti degalų naudojimo efektyvumą arba keisti iškastinį kurą aplinkai draugiškesnėmis alternatyvomis. 2019 m. dauguma (66,7 proc.) Europos kelių transporto buvo varomi benzinu. Toliau rikiuojasi dyzeliniu kuru (24,55 proc.) ir kitu kuru, pavyzdžiui, dujomis ir elektra, varomi automobiliai.

Elektra varomų automobilių daugėja – 2021 m. jų užregistruota 17,8 proc. (2020 m. – 10,7 proc.).

Skaičiuojant automobilio išmetamą CO2 reikėtų atsižvelgti ne tik į eksploatacijos metu variklio išmetamas dujas, bet ir tas, kurios susidaro automobilius gaminant ir šalinant.

Elektrinių automobilių gamyba ir šalinimas kol kas teršia aplinką labiau nei automobilių su vidaus degimo varikliu gamyba ir utilizavimas. Elektra varomų automobilių generuojamo CO2 kiekis taip pat priklauso nuo to, iš kokių šaltinių pagaminta jų naudojama elektra.

Tačiau atsižvelgiant į vidutinį ES energijos šaltinių derinį, elektriniai automobiliai teršia mažiau nei benzininiai. Tikėtina, kad ateityje didėjant elektros gamybai iš atsinaujinančių energijos šaltinių ir atsižvelgiant į naujus ES tvarių baterijų planus, elektriniai automobiliai turėtų būti dar mažiau taršesni.

Naujų lengvųjų automobilių CO2 išmetamųjų dujų kiekio kaita  

Kiti ES veiksmai, kuriais ribojamas transporto sektoriaus šiltnamio efektą sukeliančių dujų išmetimas


Naujaisiais teisės aktais siekiama, kad 2035 m. nauji lengvieji automobiliai ir vanai neišskirtų anglies dvideginio. 2030 m. tarpiniai išmetamųjų teršalų mažinimo tikslai yra 55 proc. lengviesiems automobiliams ir 50 proc. vanams.

Parlamentas ir ES šalys susitarė dėl galutinės taisyklių formos 2022 m. spalį. Parlamentas susitarimą patvirtino 2023 m. vasario mėn., o Taryba dar turi jį oficialiai patvirtinti.

Siekdama sumažinti išmetamųjų dujų kiekį transporto sektoriuje, ES sieks papildyti pasiūlytus CO2 tikslus automobiliams ir vanams:


Sužinokite daugiau apie vandenilio energijos naudą ES.

EP nariai taip pat peržiūri ir kitas priemones transporto sektoriuje, ypač skirtas lėktuvams ir laivams: siekiama įtraukti jūrų transportą į prekybos taršos leidimais sistemą, pasiūlyti tvaresnį kurą aviacijai ir laivams. Nepaisant to, kad aviacijos ir laivybos išmetamųjų teršalų kiekis sudaro tik apie 8 proc. visų ES išmetamųjų teršalų, jis auga.

Sužinokite daugiau apie ES pažangą siekiant klimato kaitos tikslų.