Lėktuvų ir laivų išmetami teršalai: faktai ir skaičiai

Tarptautinės aviacijos ir laivybos išmetamų teršalų kiekis per pastaruosius tris dešimtmečius sparčiai išaugo. Plačiau apie tai – infografike.

Nors aviacija ir laivyba išmeta maždaug 4 proc. viso ES išmetamo šiltnamio efektą sukeliančių dujų kiekio, tai buvo sparčiausiai augantys klimato kaitai įtaką turintys išmetamųjų teršalų šaltiniai.


Pagrindinės to priežastys – rekordinis transporto augimas, kurį lemia didėjantis keleivių skaičius ir prekybos apimtys. Šie sektoriai taip pat visai neseniai tapo pastangų sumažinti šiltnamio efektą sukeliančių dujų išmetimą tiek ES, tiek pasaulio mastu, šaltiniais.

Siekdamas iki 2030 m. 55 proc. sumažinti išmetamųjų teršalų kiekį, o iki 2050 m. jį panaikinti, Europos Parlamentas šiuo metu rengia pasiūlymus, kuriais siekiama sumažinti lėktuvų ir laivų išmetamų teršalų kiekį. Tai apima jūrų transporto įtraukimą į prekybos taršos leidimais sistemą, aviacijos sistemos persvarstymą ir pasiūlymus dėl tvaresnio lėktuvų ir laivų kuro.

Infografikas: šiltnamio efektą sukeliančių dujų emisijos transporto sektoriuje.
Šiltnamio efektą sukeliančių dujų emisijos transporto sektoriuje

Sparčiausiai augantys šiltnamio efektą sukeliančių dujų išmetimo šaltiniai


2019 metais tarptautinės aviacijos ir laivybos sektorių išmetami teršalai išaugo atitinkamai 146 proc. ir 34 proc., palyginti su 1990 m. Tai buvo greičiausias augimas visame transporto sektoriuje – vieninteliame sektoriuje, kuriame teršalų išmetimas nuo 1990 m. padidėjo.


2020 m. abiejų sektorių išmetamų teršalų kiekis labai sumažėjo dėl apribojimų, susijusių su COVID-19 pandemija. Tačiau manoma, kad sumažėjimas bus laikinas ir numatoma, kad abiejų sektorių išmetamų teršalų kiekis ir toliau didės.

Infografikas: šiltnamio efektą sukeliančių dujų išmetimo tendencijos pagal sektorius
Šiltnamio efektą sukeliančių dujų išmetimo tendencijos pagal sektorius

Oro ir jūrų eismas auga


Šiltnamio efektą sukeliančių dujų išmetimą iš aviacijos ir laivybos daugiausia lėmė transporto augimas. Nuo 1993 m. oro keleivių skaičius ES auga, o per pastaruosius tris dešimtmečius ženkliai padidėjo ir tarptautinės jūrų prekybos apimtys.

2020 m. oro keleivių skaičius sumažėjo 72,6 proc., palyginti su 2019 m. Tačiau mažėjant COVID-19 apribojimams, skaičius vėl auga.

Kylantys aplinkosaugos klausimai gali paskatinti daugiau žmonių atkreipti dėmesį į jų transporto rūšies paliekamus pėdsakus. Remiantis „Eurobarometro“ apklausa, šiuo metu į tai atsižvelgia tik vienas iš dešimties europiečių.


Sužinokite, kiek CO2 išskiria jūsų skrydis.

Infografikas: lėktuvų keleivių skaičius Europos Sąjungoje
Lėktuvų keleivių skaičius Europos Sąjungoje

Susiję straipsniai