Dalytis šiuo puslapiu: 

Pasitelkę infografiką sužinokite daugiau apie pagrindinius augalų apdulkintojus ir jų mažėjimo priežastis, taip pat apie tai, kaip siūloma juos apsaugoti.

Gruodžio 18 dieną Europos Parlamentas  pritarė rezoliucijos projektui, kuriame kritikuojama pernai birželį Europos Komisijos pristatyta ES iniciatyva dėl vabzdžių apdulkintojų apsaugos kaip „nepakankama“. EP dėl šios rezoliucijos ketina balsuoti sausį.

Komiteto teigimu, pasiūlyta EK iniciatyva nepakankamai apsaugo bites ir kitus augalus apdulkinančius vabzdžius.

Europarlamentarai siūlo skirti daugiau dėmesio pesticidų naudojimo mažinimui vertinant valstybių pažangą šioje srityje. Jie taip pat siekia, kad pesticidų mažinimas taptų esmine būsimos bendros ES žemės ūkio politikos dalimi.

Kartu EP komitetas siūlo skirti daugiau lėšų tyrimams, kurie nustatytų bičių populiacijos mažėjimo priežastis, bei sukurti bičių kolonijų stebėjimo mechanizmus, kad būtų galima įvertinti įgyvendinamų priemonių sėkmę.


Kas apdulkina augalus?

Dauguma augalų apdulkinami vabzdžių, įskaitant bites, taip pat kitų gyvūnų – nuo šikšnosparnių, paukščių ir driežų iki beždžionių, graužikų ir voverių. Žiedadulkes nuo vyriškosios žiedo dalies ant moteriškosios taip pat perneša vėjas ir vanduo.

Europoje augalus daugiausia apdulkina bitės ir žiedmusės, taip pat drugeliai, kandys, kai kurios vabalų rūšys ir vapsvos.

Augalus apdulkinantys vabzdžiai ir kiti gyvūnai  

Kodėl mažėja apdulkintojų?

Nors išsamių mokslinių duomenų trūksta, yra įrodymų, kad apdulkintojų mažėja, visų pirma, dėl žmogaus veiklos. Pavyzdžiui, esama duomenų, kad viena iš dešimties bičių ir drugelių rūšių yra ties išnykimo riba.

Tarp šio nykimo priežasčių –  žemės paskirties pasikeitimas, urbanizacija, buveinių praradimas, intensyvus ūkininkavimas, pesticidų naudojimas, invazinių rūšių plitimas ir klimato kaitos poveikis.

Vabzdžių apdulkintojų mažėjimo tendencijos ir priežastys  

Ekonominis poveikis

Vien Europos Sąjungoje apie 84 proc. kultūrinių augalų rūšių ir 78 proc. laukinių gėlių rūšių bent uš dalies yra priklausomos nuo gyvūnų atliekamo apdulkinimo. Vabzdžių ir kitų gyvūnų atliekas apdulkinimas užtikrina didesnę vaisių, daržovių, riešutų ir sėklų įvairovę bei kokybę.

Iš dalies arba labai nuo vabzdžių apdulkinimo priklausantys kultūriniai augalai 
  • Obuoliai, apelsinai, žemuogės, abrikosai, vyšnios... 
  • Pupos, agurkai, moliūgai... 
  • Prieskoniniai ir vaistiniai augalai, tokie kaip bazilikas, čiobrelis, ramunė 
  • Pomidorai, pipirai, citrusiniai vaisiai taip pat gali būti apdulkinami vabzdžių 
Kodėl augalus apdulkinantys vabzdžiai svarbūs  

Apie 15 mlrd. eurų  ; vertės ES žemės ūkio produkcijos yra tiesiogiai susijusi su vabzdžių atliekamu apdulkinimu

Pasidalyti šia citata: