Moterų ir vyrų darbo užmokesčio skirtumai ES

Dirbančios moterys ES per valandą uždirba vidutiniškai 12,7 proc. mažiau nei vyrai. Sužinokite, kaip apskaičiuojamas šis užmokesčio skirtumas ir kokios yra to priežastys.

Iliustracija su vyrų ir moterų simboliais
©Shutterstock.com/Delpixel

Nors vienodo užmokesčio už tokį patį darbą principas yra įtvirtintas ES sutartyje, bendras vyrų ir moterų darbo užmokesčio skirtumas ES tebėra 12,7 proc.

Vyrų ir moterų darbo užmokesčio skirtumas: kaip jis apskaičiuojamas?


Moterų ir vyrų darbo užmokesčio skirtumas – tai skirtumas tarp vyrų ir moterų gaunamo atlygio (remiantis valandiniu darbo užmokesčiu visoje ekonomikoje). Jis grindžiamas atlyginimais, tiesiogiai mokamais darbuotojams, neatskaičius pajamų mokesčio ir socialinio draudimo įmokų.


Tokiu būdu apskaičiuotas moterų ir vyrų darbo užmokesčio skirtumas rodo, kad diskriminacija nėra pagrindinė atskirties priežastis. Yra daug veiksnių, kurie gali turėti reikšmės, tokių kaip, pavyzdžiui, švietimas, išdirbtos valandos, darbo pobūdis, karjeros pertraukos ar darbas ne pilną darbo dieną.

Atlygimų skirtumai ES


Bendras vyrų ir moterų darbo užmokesčio skirtumas valstybėse narėse skiriasi. 2021 m. didžiausi skirtumai buvo užfiksuoti Estijoje (20,5 proc.), Austrijoje (18,8 proc.), Vokietijoje (17,6 proc.), Vengrijoje (17,3 proc.) ir Slovakijoje (16,6 proc.). Mažiausi: Rumunijoje (3,6 proc.), Slovėnijoje (3,8 proc.), Lenkijoje (4,5 proc.), Italijoje (5,0 proc.) ir Belgijoje (5,0 proc). Liuksemburge šio skirtumo nebėra.

Skaitykite daugiau apie lyčių lygybę ES.


Vienodą darbo užmokestį reglamentuoja ES direktyva, tačiau Europos Parlamentas ne kartą ragino ją persvarstyti bei imtis papildomų priemonių. Panaikinti darbo užmokesčio skirtumus savo 2019–2024 m politinėse gairėse numatytoje lyčių lygybės strategijoje įsipareigojo ir EK pirmininkė Ursula von der Leyen.


Mažesnis moterų ir vyrų darbo užmokesčio skirtumas konkrečioje šalyje nebūtinai reiškia didesnę lyčių lygybę. Kai kuriose valstybėse narėse mažesni atlyginimų skirtumai dažniausiai siejami su mažesniu moterų dalyvavimu darbo rinkoje. Savo ruožtu atotrūkiai paprastai yra susiję su ne pilną darbo dieną dirbančių moterų dalimi arba jų susitelkimu specialiame sektoriuje ar profesijose. Nepaisant to, tam tikros struktūrinės priežastys taip pat gali turėti įtakos atlyginimų skirtumams.

Daugiau apie lyčių darbo užmokesčio skirtumus ES.

Darbo užmokesčio skirtumų priežastys


Vidutiniškai moterys dirba daugiau neapmokamo darbo valandų (prižiūri vaikus, atlieka namų ruošos darbus). Pagal 2021 m. duomenis, tik 8 proc. vyrų ES dirba ne visą darbo dieną, palyginus su 28 proc. moterų.


Moterys taip pat labiau linkusios daryti karjeros pertraukas, o jų pasirinkimui įtaką daro pareigos šeimoje.


Moterų darbas mažai apmokamuose sektoriuose

Apie 24 proc. viso vyrų ir moterų darbo užmokesčio skirtumo galima paaiškinti per dideliu moterų skaičiumi santykinai mažai apmokamuose sektoriuose, tokiuose kaip, slauga, sveikata ar švietimas. Mokslo, technologijų ir inžinerijos sektoriuose moterų skaičius išaugo – 2021 m. duomenimis jos sudaro apie 41 proc. darbuotojų skaičiaus.


Vadovaujančios pareigos

Moterys taip pat užima mažiau vadovaujančių pareigų: 2020 m. duomenimis, 34 proc. didžiausių įmonių vadovų yra moterys. Vadovaujančias pareigas užimančios moterys per valandą uždirba 23 proc. mažiau nei vyrai.


Visgi moterys darbo vietoje taip pat susiduria su diskriminacija. Pavyzdžiui, joms mokama mažiau nei kolegoms vyrams, dirbantiems tose pačiose profesinėse kategorijose ir turintiems vienodas kvalifikacijas arba jos yra nušalinamos grįžusios iš motinystės atostogų.

Atotrūkio mažinimas


Pastebima, kad moterų ir vyrų darbo užmokesčio skirtumai didėja su amžiumi – keičiantis karjerai ir didėjant šeimos poreikiams. Skirtumas yra mažesnis tarp jaunų, dar nesukūrusių šeimos moterų. Turint mažiau lėšų taupyti ir investuoti, šie skirtumai didėja, todėl vyresniame amžiuje moterims kyla didesnė skurdo ir socialinės atskirties rizika.


Vienodas darbo užmokestis – tai ne tik teisingumo klausimas. Moterų ir vyrų darbo užmokesčio skirtumo panaikinimas yra naudingas ir darbdaviams ir darbuotojams. Vertinimai rodo, kad sumažinus moterų ir vyrų darbo užmokesčio skirtumą 1 proc., bendrasis vidaus produktas padidėtų 0,1 proc.

Europos Parlamento veiksmai

2023 m. kovo mėn. Parlamentas priėmė naujas taisykles dėl privalomų darbo užmokesčio skaidrumo priemonių. Jei darbo užmokesčio ataskaitose nustatytas ne mažesnis kaip 5 proc. darbo užmokesčio skirtumas tarp lyčių, darbdaviai, bendradarbiaudami su darbuotojų atstovais, turės atlikti bendrą darbo užmokesčio vertinimą. ES šalys turės skirti nuobaudas darbdaviams, pažeidusiems taisykles. Pranešimai apie laisvas darbo vietas ir pareigybių pavadinimai turės būti neutralūs lyčių atžvilgiu.

2021 m. sausio 21 d. Europos Parlamento nariai patvirtino rezoliuciją dėl ES lyčių lygybės strategijos. Parlamento nariai taip pat ragina Komisiją sukurti naują, ambicingą užmokesčio skirtumo mažinimo veiksmų planą, kuriame turėtų būti nustatyti aiškūs tikslai ES šalims, siekiant sumažinti užmokesčio skirtumą penkių metų laikotarpyje.

Parlamentas taip pat pabrėžia, kad moterims turėtų būti sudarytos geresnės salygos mokytis ir dirbti sektoriuose, kuriuose dominuoja vyrai. 2022 m. lapkričio mėn. Parlamentas priėmė direktyvą dėl lyčių lygybės įmonių valdybose. Šia direktyva siekiama sukurti skaidrias įdarbinimo procedūras, kad bent 40 proc. nevykdančiųjų direktorių arba 33 proc. vykdančiųjų direktorių pareigų užimtų nepakankamai atstovaujama lytis. Didelės biržoje listinguojamos įmonės ES turės įgyvendinti priemones iki 2026 m. liepos.