COVID-19: ES kova su jaunimo nedarbu

Jaunimo nedarbas yra vienas pagrindinių rūpesčių koronaviruso krizės metu. Sužinokite, kokių iniciatyvų imasi ES, siekdama padėti jauniems žmonėms susirasti darbą.

Jauna meistrė, naudodama matavimo juostą, tikrina pagaminto lango matmenis.
©JackF/AdobeStock

Dabartinė krizė neigiamai paveikė jaunų žmonių darbo perspektyvas, todėl prognozuojama, kad COVID-19 gali sukelti naujos, „karantino kartos“, atsiradimą. Anot Tarptautinės darbo organizacijos, pandemija daro „neproporcingai didelę ir niokojančią“ įtaką jaunimo užimtumui, o naujausi skaičiai rodo, kad jauni žmonės patiria daug sunkumų bandydami tęsti mokymąsi, keisdami darbus ir siekdami patekti į darbo rinką.

Daugiau apie jaunimo nedarbo mažinimą


Jaunimo nedarbo mažinimas koronaviruso metu


ES jaunimo (15–24 m.) nedarbas buvo nukritęs nuo 24,4 proc. 2013 metais iki 14,9 proc. prieš pandemiją. 2020 metų rugpjūtį jaunimo nedarbas pakilo iki 17,6 proc. – yra prognozuojamas ir tolesnis jo augimas. Europos Komisijos pateiktoje 2020 metų vasaros prognozėje numatoma, kad Europos ekonomika nukris 8,3 proc. per 2020 metus ir tai yra didžiausia recesija Europos Sąjungos istorijoje. Siekdama sumažinti poveikį jaunimui, 2020 metų liepos mėnesį Komisija pasiūlė naują iniciatyvą „Jaunimo užimtumo rėmimas“.

Susipažinkite su ES veiksmų dėl koronaviruso laiko juosta

Jaunimo užimtumo rėmimo paketą sudaro:

  • sustiprinta „Jaunimo garantija“;
  • pagerintas profesinis mokymas;
  • atnaujintas pameistrystės postūmis;
  • papildomos priemonės, skirtos didinti jaunimo įdarbinimą.

„Jaunimo garantijos“ – kas tai?


2013 m. pradėtos vykdyti „Jaunimo garantijos“ programa siekiama užtikrinti, kad jaunesni nei 25 metų žmonės per keturis mėnesius nuo tapimo bedarbiais ar po oficialaus studijų nutraukimo gautų kokybišką darbo pasiūlymą, tęstinį mokymąsi, pameistrystę ar praktiką.


Sustiprintos „Jaunimo garantijos“:

  • taikomos jaunimui nuo 15 iki 29 metų (ankstesnis limitas – 25 metai);
  • skiria dėmesį pažeidžiamoms grupėms, tokioms kaip mažumos ir jauni žmonės su negalia;
  • teikia individualų konsultavimą;
  • atspindi įmonių poreikius, suteikdami reikiamus įgūdžius ir paruošiamuosius mokymus.

Skaitykite daugiau apie tai, ką daro Europa, kad atgaivintų ekonomikos kritimą dėl koronaviruso pandemijos.


2020 metų spalio 8 dieną Parlamento priimtoje rezoliucijoje Parlamento nariai pritarė Komisijos pasiūlymui, ragindami padidinti biudžetą kitam „Jaunimo garantijos“ etapui (2021–2027 m.). Jie taip pat sukritikavo jaunimo įdarbinimo paramos biudžeto mažinimą, vykdytą ES aukščiausio lygio susitikimo metu liepos mėnesį.

Parlamentas taip pat pritaria teisinei sistemai, kuria siekiama uždrausti nemokamą praktiką, stažuotę ir pameistrystę. Parlamento nariai kritikuoja šalis, nesilaikančias savanoriškų rekomendacijų dėl „Jaunimo garantijos“ ir siekia, kad laikytis rekomendacijų šalis įpareigotų teisinis dokumentas.

Parlamentas nori daugiau ambicijų


Liepos 10 dieną priimtoje rezoliucijoje dėl ES užimtumo gairių, Parlamento nariai ragino peržiūrėti būsimas gaires, atsižvelgiant į COVID-19 protrūkį, pabrėždami būtinybę spręsti jaunimo nedarbą, naudojantis sustiprintomis „Jaunimo garantijomis“.

Taip pat liepos mėnesį Parlamentas pritarė Jaunimo užimtumo iniciatyvos biudžeto didinimui iki 145 mln. eurų 2020 metais.

2018 metais priimtoje rezoliucijoje dėl ilgalaikio biudžeto, Parlamentas taip pat ragino skirti didesnį finansavimą Jaunimo užimtumo iniciatyvos įgyvendinimui.

24 milijonai

Nuo 2013 m., „Jaunimo garantijos“ padėjo daugiau nei 24 milijonams jaunų žmonių.

Papildoma informacija