Kas yra dirbtinis intelektas ir kaip jis naudojamas? 

Atnaujinta: 
 
Sukurta:   
 

Dalytis šiuo puslapiu: 

Skaitykite daugiau apie tai, kas yra dirbtinis intelektas ir kaip jau veikia mūsų gyvenimą?

© AdobeStock/zapp2photo  

Dirbtinio intelekto apibrėžimas


Dirbtinis intelektas yra mašinos sugebėjimas parodyti į žmogų panašias galimybes, tokias kaip argumentavimas, mokymasis, planavimas ir kūrybiškumas.


Dirbtinis intelektas leidžia techninėms sistemoms suvokti savo aplinką, susitvarkyti su tuo, ką suvokia, ir išspręsti problemas siekiant konkretaus tikslo. Kompiuteris priima duomenis (jau paruoštus ar surinktus per savo jutiklius, pavyzdžiui, fotoaparatą), juos apdoroja ir reaguoja.


Analizuodamos ankstesnių veiksmų poveikį ir dirbdamos autonomiškai dirbtinio intelekto sistemos gali tam tikru laipsniu pritaikyti savo elgesį.

Kodėl dirbtinis intelektas yra svarbus?

Kai kurios dirbtinio intelekto technologijos egzistuoja daugiau nei 50 metų, tačiau pažanga skaičiavimo galios srityje, milžiniškų duomenų kiekių prieinamumas ir nauji algoritmai pastaraisiais metais lėmė didelį šuolį.


Dirbtinis intelektas yra laikomas svarbiausiu visuomenės skaitmeninės transformacijos momentu bei tapo ES prioritetu. Ir nors yra prognozuojama, kad būsimos programos atneš didžiulius pokyčius, dirbtinis intelektas jau dabar daro didžiulę įtaką mūsų kasdieniui gyvenimui.

Skaitykite daugiau apie dirbtinio intelekto galimybes ir kaip Europos Parlamentas nori formuoti DI teisės aktus.

Dirbtinis intelektas kasdieniniame gyvenime


Pirkimas internetu ir reklama

Dirbtinis intelektas yra plačiai naudojamas teikiant suasmenintas rekomendacijas žmonėms. Pavyzdžiui, jos yra paremtos remiantis ankstesnėmis jūsų paieškomis, pirkimais ar kitokiu elgesiu internete. Dirbtinis intelektas yra naudojamas komerciniais tikslais: optimizuojant produktus, planuojant atsargas, logistiką ir kt.

Internetinė paieška

Paieškos sistemos mokosi iš daugybės naudotojų pateiktų duomenų, kad pateiktų pritaikytus paieškos rezultatus.

Skaitmeniniai asmeniniai padėjėjai

Išmanieji telefonai naudoja dirbtinį intelektą, kad pateiktų kuo tinkamesnį ir labiau pritaikytą produktą. Virtualūs asistentai, atsakinėjantys į klausimus, teikiantys rekomendacijas tapo kasdienybės dalimi.

Automatiniai vertimai

Kalbos vertimo programinė įranga, pagrįsta rašytiniu ar sakytiniu tekstu, remiasi dirbtiniu intelektu teikdama ir tobulindama vertimus. Dirbtinis intelektas taip pat taikomas tokioms funkcijoms kaip automatinis subtitravimas.

Išmanieji namai, miestai ir infrastruktūra

Išmanieji termostatai iš mūsų elgesio mokosi taupydami energiją, o išmaniųjų miestų kūrėjai tikisi reguliuoti eismą, kad pagerintų ryšį ir sumažintų spūstis.

Automobiliai

Nors savaeigės transporto priemonės dar netapo standartu, automobiliuose jau yra naudojamos dirbtiniu intelektu pagrįstos saugos funkcijos. Pavyzdžiui, ES padėjo finansuoti automatinius jutiklius VI-DAS, kurie aptinka galimas pavojingas situacijas ir avarijas.

Dauguma navigacijos sistemų taip pat yra paremtos dirbtiniu intelektu.

Kibernetinis saugumas

Dirbtinio intelekto sistemos gali padėti atpažinti kibernetines atakas ir kitas kibernetines grėsmes.

Dirbtinis intelektas kovoje su COVID-19

COVID-19 atveju dirbtinis intelektas buvo naudojamas terminio vaizdo įrangose oro uostuose ir kitur. Medicinoje jis gali padėti atpažinti infekciją iš kompiuterinės tomografijos plaučių tyrimų.

Kova su dezinformacija

Analizuodamos socialinės žiniasklaidos duomenis, ieškodamos sensacingų ar bauginančių žodžių ir nustatydamos, kurie internetiniai šaltiniai laikomi autoritetingais, kai kurios dirbtinį intelektą naudojančios programos gali aptikti netikras naujienas ir nustatyti klaidingą informaciją.

Skaitykite daugiau apie tai, kaip Parlamento nariai nori paskatinti inovacijas ir užtikrinti saugumą, formuojant asmens duomenų teisės aktus.

Kiti dirbtinio intelekto naudojimo pavyzdžiai


Sveikata

Mokslininkai tiria, kaip panaudoti dirbtinį intelektą, norint išanalizuoti didelį kiekį sveikatos duomenų ir rasti modelius, kurie galėtų paskatinti naujus medicinos atradimus ir individualios diagnostikos tobulinimo būdus.

Pavyzdžiui, ES bendrai finansuojama „KConnect“ programa kuria daugiakalbes teksto ir paieškos paslaugas, kurios padeda žmonėms rasti svarbiausią medicininę informaciją.

Transportas

Dirbtinis intelektas galėtų pagerinti eismo geležinkeliais saugumą, greitį ir efektyvumą, sumažindamas ratų trintį, maksimaliai padidindamas greitį ir įgalindamas autonominį vairavimą.

Gamyba

Dirbtinis intelektas gali padėti padidinti Europos gamintojų efektyvumą. Robotų dėka galima optimizuoti logistiką, prižiūrėti gamyklas ir prognozuoti galimus gedimus. To pavyzdys yra ES bendrai finansuojamas „SatisFactory“ projektas.

Maistas ir ūkininkavimas

Dirbtinis intelektas gali būti naudojamas kuriant tvarią ES maisto sistemą: jis gali užtikrinti sveikesnį maistą mažinant trąšų, pesticidų ir drėkinimo naudojimą bei taip sumažinti poveikį aplinkai. Robotai galėtų pašalinti piktžoles, sumažindami, pavyzdžiui, herbicidų naudojimą.

Daugelis ūkių visoje ES jau naudoja dirbtinį intelektą gyvūnų judėjimui, temperatūrai ir pašarų vartojimui stebėti.

Viešasis administravimas ir paslaugos

Naudodamas platų duomenų spektrą ir atpažindamas modelius, dirbtinis intelektas galėtų iš anksto įspėti apie stichines nelaimes ir leisti veiksmingai pasirengti bei sušvelninti galimus padarinius.