EP paskelbti kandidatai 2020 m. Sacharovo premijai gauti 

Atnaujinta: 
 
Sukurta:   
 

Dalytis šiuo puslapiu: 

EP paskelbė penkias kandidatūras šių metų Sacharovo premijai gauti, tarp kurių – Baltarusijos demokratinė opozicija.

2019 m. Sacharovo premijos laureatas – uigūrų tautinės mažumos teisių aktyvistas Ilhamas Tohti  

Sacharovo premija už minties laisvę yra kasmet teikiama su priespauda ir neteisybe kovojantiems ir žmogiškąsias vertybes ginantiems asmenims ir organizacijoms.

Tarp šiųmetinių pretendentų:

  • Baltarusijos demokratinė opozicija atstovaujama Koordinavimo tarybos

Ją sudaro Baltarusijos prezidento rinkimus pralaimėjusi opozicijos atstovė Sviatlana Tichanovskaja, Nobelio premijos laureatė, rašytoja Svetlana Aleksijevič, muzikos pedagogė Maryia Kalesnikava, politinės aktyvistės Volha Kavalkova ir Veranika Tsapkala, taip pat politinės ir pilietinės visuomenės veikėjai: tinklaraštininkas ir politinis kalinys, Siarhei Tsikhanouski, Baltarusijos žmogaus teisių organizacijos „Viasna“ įkūrėjas Ales Bialiatski, Siarhei Dyleuski, Stsiapan Putsila ir politinis kalinys bei kandidatas 2010 m. prezidento rinkimuose Mikola Statkevich.

Šią kandidatūrą pasiūlė Europos liaudies partija, Socialistai ir demokratai bei frakcija „Atnaujinkime Europą“.

„Baltarusijos žmonės nusipelno Sacharovo premijos, nes visų kartų baltarusiai sukilo prieš Lukašenkos diktatūrą“ <...> Smurtas nesustabdys Baltarusijos žmonių reikalavimų surengti laisvus rinkimus ir įgyvendinti demokratinius pokyčius“, – kalbėjo Sandra Kalniete (Europos liaudies partija, Latvija).

„Ši nominacija demonstruoja tvirtą paramą teisėtam Baltarusijos žmonių reikalavimui ir siekiams surengti naujus, laisvus ir sąžiningus rinkimus, taip pat demokratiniam valdymui, pagrindinėms teisėms ir autoritarinių represijų Europos žemyne pabaigai“, – teigė Kati Piri (Socialistai ir demokratai, Nyderlandai).

„Baltarusijos demokratinė opozicija yra neišvengiamai plati sąvoka, o ši kandidatūra pristato išsamią viziją, atspindinčią opozicijos įvairovę bei palaiko pilietinės visuomenės ryžtą ir drąsą“, – pažymėjo Urmas Paet („Atnaujinkime Europą“, Estija).

  • Sviatlana Tsikhanouskaya

Sviatlana Tsikhanouskaya – mokytoja, žmogaus teisių aktyvistė, politikė, pagrindinė opozicijos kandidatė į Baltarusijos prezidento postą 2020 m. rinkimuose. Aleksandrui Lukašenkai paskelbus pergalę, S. Tsikhanouskaya ragino perskaičiuoti balsus, tačiau bijodama būti suimta pasitraukė į Lietuvą. Po kaltinimų sukčiavimu rinkimuose visoje šalyje kilo daug taikių protestų, kuriuos režimas atrėmė precedento neturinčiu smurtu. Tuo tarpu Baltarusijos pilietinei tautai atstovauti ir taikiam valdžios perdavimui palengvinti buvo įsteigta Koordinavimo taryba.

Jos kandidatūrą pasiūlė Europos konservatorių ir reformuotojų frakcija.

„Visus šiuos metus esant politiniam susiskaldymui mes, Europos Parlamente, palaikėme demokratinę visuomenę ir demokratinę Baltarusijos opoziciją. Tai buvo jų sprendimas <...> pasirinkti Sviatlaną Tsikhanouskają savo demokratinės opozicijos vadove ir atstove“, – kalbėjo šiai frakcijai atstovaujanti Anna Fotyga (Lenkija).

  • Mgr Najeeb Moussa Michaeel

Mosulo arkivyskupas, kuris 2014 m. Islamo valstybei įsiveržus į miestą užtikrino krikščionių, sirų ir chaldėjų evakuaciją į Irako Kurdistaną bei išsaugojo daugiau nei 800 XIII – XIX a. istorinių rankraščių. Vėliau šie rankraščiai buvo suskaitmeninti ir eksponuoti Prancūzijoje ir Italijoje. Nuo 1990 m. jis iš viso padėjo išsaugoti 8 tūkst. Rytų Bažnyčios rankraščių ir 35 tūkst. dokumentų.

Jo kandidatūrą pasiūlė Tapatybės ir demokratijos frakcija.

„Tai reali proga šią premiją įteikti drąsiam žmogui, nenuilstančiam krikščionių gynėjui toje šalyje bei pripažinti ir pagerbti šio kunigo, kuris stojo prieš barbarizmą ir išgelbėjo tuos rankraščius iš Irako, pastangas“, – teigė Tapatybės ir demokratijos frakcijos narys Nicolas Bay (Prancūzija).

  • Guapinolio aplinkosaugos aktyvistai ir Berta Caceres

Guapinolio aplinkosaugos aktyvistai Porfirio Sorto Cedillo, José Avelino Cedillo, Orbin Naún Hernández, Kevin Alejandro Romero, Arnold Javier Aleman, Ever Alexander Cedillo, Daniel Marquez and Jeremías Martínez Díaz yra kalinami už dalyvavimą proteste prieš kasybos bendrovę, kurios veikla užteršė Guapinolio ir San Pedro upes. Nors kiti kaliniai buvo paleisti į laisvę, Guapinolio gynėjai vis dar yra kalinami, o prokuratūra nepateikė jokių svarių įrodymų, pagrindžiančių šį užsitęsusį sulaikymą.

Berta Cáceres – 2016 m. kovą nužudyta vietinės Lenka bendruomenės Hondūre ekologė ir žymi žemės teisių aktyvistė. Buvusi Hondūro vietinių žmonių tarybos (COPINH) įkūrėja daugiau nei du dešimtmečius kovojo prieš žemės grobimą, neteisėtą kirtimą ir didelio mąsto projektus. 2015 m. jai buvo įteikta Goldmano aplinkosaugos premija.

Šias kandidatūras pasiūlė Žaliųjų frakcija ir Europos vieningieji kairieji.

„Tai yra du simboliniai atvejai, atskleidžiantys neteisybę ir nebaudžiamumą Hondūre. Hondūre pagal gyventojų skaičių yra nužudoma daugiausiai žmonių pasaulyje, todėl tai yra pavojingiausias kraštas žemės ir aplinkos gynėjams“, – pabrėžė EP narė Tilly Metz (Žaliųjų frakcija, Liuksemburgas).

  • Lenkijos LGBTI aktyvistai Jakub Gawron, Paulina Pajak, Paweł Preneta ir Kamil Maczuga

Nuo 2019 m. daugeliui Lenkijos savivaldybių, regionų ir apskričių pasiskelbus „zonomis be LGBTI asmenų“ šie aktyvistai sukūrė žemėlapį „Neapykantos atlasas“, rodantį, kurios savivaldybės ir vietos valdžios institucijos paskelbė tokius pareiškimus. 2020 m. penkios savivaldybės šiems aktyvistams iškėlė bylas dėl dalyvavimo rengiant žemėlapį, kuris, anot jų, pakenkė jų reputacijai ir reikalauja viešo atsiprašymo bei ekonominės kompensacijos „šeimai palankioms organizacijoms“ šiuose regionuose.

Šias kandidatūras pasiūlė Malin Björk, Terry Reintke, Marc Angel, Rasmussen Andersen ir kiti 39 kiti EP nariai.

„<...> Ši nominacija apima daug plačiau. Ji yra apie pagarbą teisinei valstybei, demokratijai, pagrindinėms teisėms ir apie tai, ką reprezentuoja šis apdovanojimas. Šiuo metu šie aktyvistai yra teisiami būtent dėl jų veiksmų siekiant atskleisti diskriminaciją, su kuria susiduria LGBTI žmonės“, – kalbėjo Europos vieningiesiems kairiesiems atstovaujanti EP narė Malin Björk (Švedija).

Kandidatus Sacharovo premijai už minties laisvę gauti gali siūlyti Europos Parlamento politinės frakcijos arba mažiausiai 40 europarlamentarų.

Iš šių penkių kandidatūrų balsavimo būdu rugsėjo 28 dieną bus atrinkti trys finalininkai. EP pirmininkų sueiga, kurią sudaro Parlamento pirmininkas ir politinių frakcijų lyderiai, laureatą paskelbs spalio 22 dieną, o premijos įteikimo ceremonija vyks gruodžio 16 dieną Strasbūre.

2019 m. Sacharovo premijos laureatas – Kinijoje kalinamas uigūrų tautinės mažumos teisių aktyvistas Ilhamas Tohti.