„Anglies dioksido nutekėjimas“: EP siekia apmokestinti ES importą anglies dioksido mokesčiu

ES įvedė anglies dioksido mokestį importuojamoms prekėms, kad sustabdytų „anglies dioksido nutekėjimą“ – įmonių persikėlimą už bloko ribų, taip siekiant išvengti emisijos standartų.

Mažiau ambicingos šalys gali pakenkti ES pastangoms sumažinti anglies dvideginio išmetimą ir siekį iki 2050 m. tapti klimatui neutraliai. Siekdami apsaugoti ES gamintojus nuo Rusijos karo prieš Ukrainą padarinių ir paskatinti ES nepriklausiančias valstybes stiprinti kovą su klimato kaita, EP nariai siūlo įvesti pasienio anglies dioksido mokesčio mechanizmą (angl. CBAM), pagal kurį būtų taikomas anglies dioksido mokestis tam tikrų prekių importui iš tam tikrų trečiųjų šalių.

Kaip veiktų šis mokestis?


Mokesčiai būtų imami už produktus iš šalių, kuriose galioja mažiau griežtos taisyklės nei ES, o tai turėtų užtikrinti, kad importuojamos prekės nebūtų pigesnės už lygiavertį ES pagamintą produktą.

Atsižvelgiant į riziką, kad labiau teršiantys sektoriai perkels gamybą į šalis, kuriose šiltnamio efektą sukeliančių dujų išmetimo apribojimai yra lengvesni, šis mokestis galėtų būti esminis ES apyvartinių taršos leidimų prekybos sistemos (ETS) papildymas.

Esamos priemonės

Pagal prekybos apyvartiniais taršos leidimais sistemą (ETS), numatančią finansines paskatas išmetamų teršalų kiekio mažinimui, elektrinės ir pramonės įmonės turi gauti leidimus už kiekvieną išmetamą CO2 toną. Šių leidimų kainai įtaką daro paklausa ir pasiūla. Dėl ekonominės krizės sumažėjo jų paklausa, taigi ir jų kaina, kuri dabar yra tokia maža, kad įmonės nėra motyvuotos investuoti į ekologiškas technologijas.

Sužinokite daugiau apie ES atsaką į klimato kaitą ir jos vaidmenį klimato derybose.

Smogas mieste
©AFP/INTERPRESS

Pasienio anglies dioksido mokesčio mechanizmo taisyklės


Po laikinojo susitarimo su ES šalimis 2022 m. gruodį, Europos Parlamentas 2023 m. balandį patvirtino pasienio anglies dioksido mokesčio mechanizmo taisykles. Tą patį mėnesį ES Taryba taip pat patvirtino šį teisės aktą, kuris įsigaliojo 2023 m. gegužę

Taisyklės apima prekes, priklausančias daug energijos sunaudojančioms pramonės šakoms, tokioms kaip geležis, plienas, cementas, aliuminis, trąšos ir vandenilis. Šis mechanizmas iš pradžių taikomas tiesioginėms išlakoms – šiltnamio efektą sukeliančioms dujoms, išmetamoms prekes gaminant ir eksportuojant į ES. Ateityje jis bus taikomas ir netiesioginėms išlakoms.

Kas mokės mokestį?


Importuotojai turės sumokėti skirtumą tarp anglies dioksido kainos, sumokėtos gamybos šalyje, ir ES apyvartinių taršos leidimų kainos. Jie kas ketvirtį turės pranešti apie tiesiogines ir netiesiogines per praėjusį ketvirtį importuotų prekių emisijas, taip pat apie visus užsienyje sumokėtus anglies dioksido mokesčius.

Kada bus taikomas naujas anglies dioksido mokestis?


Pereinamojo laikotarpio trukmė ir visas pasienio anglies dioksido mokesčio mechanizmo įvedimas bus susietas su laipsnišku nemokamų apyvartinių taršos leidimų panaikinimu, todėl bus palaipsniui įvedamas 2026–2034 m.

Kam bus naudojami surinkti pinigai?


Pajamos, gautos iš šio mokesčio, ES biudžete bus priskirtos prie nuosavų išteklių.

Be to, tam tikra sumos dalis bus nukreipta į mažiausiai išsivysčiusias šalis, siekiant padėti sumažinti jų gamybos pramonės išmetamą anglies dioksido kiekį.

Daugiau apie ES veiksmus stabdant klimato kaitą: