Vandenilio energijos nauda ES

Sužinokite daugiau apie vandenilio energijos naudą ir kaip ES nori alternatyvų kurą panaudoti ekologiškai transformacijai.

Švari energija – klimatui neutralios Europos pagrindas


Europos ekologiško susitarimo tikslas yra klimatui poveikio nedaranti Europa ir švaresnė planeta. Dėl šios priežasties, būtina pertvarkyti energijos tiekimą taip, kad būtų sukurta visiškai integruota energijos sistema. ES ekologiškas ekonomikos perėjimas turėtų būti susietas su prieiga prie švarios, lengvai prieinamos ir saugios energijos verslams ir vartotojams.

ES susiduria su iššūkiu – ES pagaminta ir sunaudota energija vis dar atsakinga už didžiąją dalį išmetamų šiltnamio efektą sukeliančių dujų. Kartu ES lieka priklausoma nuo energijos išteklių importo.

2020 m. liepos mėnesį Komisija pasiūlė Neutralaus poveikio klimatui Europos vandenilio strategiją, kuria siekiama paspartinti švarios vandenilio energijos vystymą.

2021 m. gegužę priimtame pranešime Europos Parlamento (EP) nariai pažymėjo, kad žaliasis vandenilis, pagamintas iš atsinaujinančių išteklių, ilgainiui gali ženkliai prisidėti siekiant klimato neutralios Europos.

Skaitykite daugiau apie tai, kaip ES skatina atsinaujinančią energiją.

Ar vandenilis yra atsinaujinantis energijos šaltinis?


Egzistuoja įvairūs vandenilio tipai, suskirstyti pagal skirtingas charakteristikas. Švarus vandenilis yra išgaunamas iš vandens elektrolizės būdu, naudojant elektrą, gaunamą iš atsinaujinančių energijos šaltinių. Ši vandenilio rūšis neišskiria šiltnamio efektą sukeliančių dujų.

EP nariai pabrėžė skirtingo vandenilio rūšių klasifikavimo svarbą ir siekia vieningos terminologijos ES mastu. Jie taip pat siekė, kad Europos Komisija ir ES šalys padidintų kuro, gaunamo iš atsinaujinančių energijos šaltinių, gamybą ir naudojimą.

Šiuo metu vandenilis energijos tiekime yra naudojamas mažai. Tam įtaką daro kainų konkurencingumo, infrastruktūros ir kiti iššūkiai.

Kokia yra vandenilio nauda?


Vandenilis sudaro 2 proc. ES energijos, iš kurių 95 proc. yra išgaunami iškastinio kuro pagalba. Jis išskiria nuo 70 iki 100 mln. tonų šiltnamio efektą sukeliančių dujų per metus.

Tyrimai rodo, kad atsinaujinanti energija galėtų sudaryti didžiąją dalį Europos energijos 2050 metais, kurios 20 proc. sudarytų vandenilis.

Atsinaujinančio vandenilio ekonomika galėtų žymiai sumažinti pasaulinio atšilimo poveikį, palyginti su iškastinio kuro ekonomija.

Pagal savo savybes, vandenilis gali būti tinkamas platesniam naudojimui dėl šių priežasčių:

  • jo naudojimas energijai neišskiria šiltnamio efektą sukeliančių dujų;
  • jis gali būti naudojamas gaminant kitokias dujas ar skystąjį kurą;
  • egzistuojanti dujų transporto ar laikymo sistema gali būti pritaikyta vandeniliui;
  • vandenilis turi proporcingai daugiau energijos nei baterijos, todėl gali būti naudojamas ilgų atstumų ar sunkių krovinių transportui.

Ko siekia Europos Parlamentas?

  • Paskatinimo naudoti vandenilio energiją Europoje.
  • Kuo greičiau atsisakyti vandenilio, išgaunamo iškastinio kuro pagalba, naudojimo.
  • Anglies dioksido nutekėjimo sustabdymo, vienodai sertifikuojant vandenilio importą visoje ES.
  • Atlikti moksliškai pagrįstą esamų dujų vamzdynų, skirtų grynam vandeniliui transportuoti ir požeminiam vandenilio saugojimui, paskirties pakeitimo vertinimą.

Vandenilis ateities dujų rinkoje

Siekdama padėti mažinti šiltnamio efektą sukeliančių dujų išmetimą bloke pagal klimato ir energijos vidaus rinkos planus, ES rengia vandenilio ir dekarbonizuotų dujų rinkų paketą. 2023 m. vasario mėn. Energetikos komitetas (ITRE) pritarė Komisijos pasiūlymams palengvinti atsinaujinančiųjų ir mažai anglies dioksido į aplinką išskiriančių dujų, įskaitant vandenilį ir biometaną, įsisavinimą ES dujų rinkoje.


Šiais teisės aktais taip pat būtų sukurta mažo anglies dioksido kiekio dujų sertifikavimo sistema ir užtikrinta, kad vartotojai galėtų lengviau pakeisti tiekėją bei vietoj iškastinio kuro rinktis atsinaujinančias ir mažo anglies dioksido kiekio dujas.


EP nariai siekė užtikrinti, jog būtų pakankamai tarpvalstybinių pajėgumų, kad būtų sukurta integruota Europos vandenilio rinka ir vandenilis galėtų laisvai judėti per sienas.


Parlamentas ir ES šalys derasi dėl galutinio šių taisyklių varianto.

Vyras savo automobilį pildo vandeniliu.
©AFP/DAMIEN MEYER

Vandenilis kaip vienas iš ES alternatyvių degalų


ES nebepriklausant nuo Rusijos iškastinio kuro ir siekiant savo įsipareigojimo iki 2050 m. tapti neutralia klimatui, Europos Komisija 2022 m. pristatė ES strategiją „REPower“, skirtą įperkamesnei, saugesnei ir tvaresnei energijai. Planuojama, kad iki 2030 m. ES turėtų padidinti vandenilio gamybą iš atsinaujinančių šaltinių, padidindama vandenilio kiekį iki 20 megatonų per metus, palyginti su 2020 m. vandenilio strategijoje siūlomu 10 megatonų per metus tikslu.

Kaip dalį šiltnamio efektą sukeliančių dujų emisijos mažinimo teisės aktų, 2022 m. spalio mėn. europarlamentarai patvirtino savo poziciją dėl ES taisyklių projekto, skatinančio įkrovimo ir alternatyvių degalinių, ypač elektros ir vandenilio, diegimą. 2021 m. ES turėjo 136 vandenilio papildymo stoteles.

2023 m. kovą Europos Parlamentas ir ES Taryba sutarė dėl privalomų nacionalinių tikslų infrastruktūrai. Naujosios taisyklės numato, kad vandenilio kolonėlės iki 2031 m. būtų pastatytos ne rečiau nei kas 200 km pagrindiniuose ES keliuose.

EP priėmė šias taisykles liepos plenarinėje sesijoje ir jos įsigalios, kai jas patvirtins Taryba.

Sužinokite daugiau apie alternatyvų kurą automobiliams ir kaip padidinti jo naudojimą.

Susiję straipsniai