„Globali Europa“: 79,5 mlrd. eurų vystymuisi visame pasaulyje remti

Iki 2027 metų ES siekia investuoti 79,5 mlrd. eurų ES vystomajam ir tarptautiniam bendradarbiavimui bei kaimynystei.

„Globali Europa“: 79,5 mlrd. eurų vystymuisi visame pasaulyje remti

ES yra didžiausia pasaulyje investuotoja į vystymosi projektus. Po reikšmingo susitarimo su ES šalimis dėl 2021–2027 m. biudžeto 2020 m. gruodį, 2021 m. birželio 9 dieną EP nariai pritarė dėl 79,5 mlrd. eurų vertės Globalios Europos fondo, apimančio keletą esamų ES priemonių, tokių kaip Europos plėtros fondas, įsteigimo. Šis supaprastinimas leis ES veiksmingiau palaikyti ir propaguoti savo vertybes ir interesus visame pasaulyje ir greičiau reaguoti į kylančius pasaulinius iššūkius.

Šia priemone bus finansuojami ES užsienio politikos prioritetai per ateinančius septynerius metus bei bus remiama tvari plėtra ES kaimyninėse šalyse, taip pat į pietus nuo Sacharos esančioje Afrikoje, Azijoje, Amerikoje, Ramiojo vandenyno ir Karibų jūros regionuose. „Globali Europa“ rems projektus, kurie prisidės sprendžiant tokius klausimus, kaip skurdo panaikinimas ir migracija, ir propaguos ES žmogaus teisių ir demokratijos vertybes.

Programa taip pat rems daugiašales pastangas ir užtikrins, kad ES sugebėtų vykdyti savo įsipareigojimus pasaulyje, įskaitant tvaraus vystymosi tikslus ir Paryžiaus klimato susitarimą. Trisdešimt procentų viso programos finansavimo bus skirta klimato tikslams siekti.

Mažiausiai 19,3 mlrd. eurų bus skirta ES kaimyninėms šalims, o 29,2 mlrd. eurų numatyta investuoti į pietuose nuo Sacharos esančią Afriką. Programos „Globali Europa“ finansavimas taip pat bus skirtas greito reagavimo veiksmams, įskaitant krizių valdymą ir konfliktų prevenciją. ES padidins savo paramą tvarioms investicijoms visame pasaulyje iš Europos tvaraus vystymosi fondo, kuris paskatins privatų kapitalą prisidėti prie tiesioginės paramos vystymuisi.

Derybose su Taryba Parlamentas užtikrino aktyvesnį EP narių dalyvavimą priimant strateginius sprendimus. Patvirtintas „Globali Europa“ reglamentas bus taikomas atgaline data nuo 2021 m. sausio 1 d.

„Globali Europa“ yra viena iš penkiolikos ES pavyzdinių programų, kurias remia Parlamentas derybose dėl 2021–2027 m. biudžeto ir ES ekonomikos atsigavimo priemonės. Tai leis ES ateinančiais metais skirti daugiau nei 1,8 trln. eurų finansavimą.

Susiję straipsniai