Dronai–žudikai puola: kaip apginti teisės viršenybės principą ir žmogaus teises?

Bepiločių orlaivių, vadinamųjų dronų, paplitimas ir naudojimas gali susilpninti teisės viršenybę. Taip teigė dauguma ekspertų, kurie praeitą savaitę dalyvavo Saugumo ir Žmogaus teisių pakomitečių diskusijoje apie dronus ir žmogaus teises. Savo ruožtu EP nariai reiškė susirūpinimą dėl prieštaringai vertinamos „tikslinių žudymų“ politikos ir ragino nedelsiant surengti plačias diskusijas apie teisinius nepilotuojamų skraidančių aparatų aspektus bei sukurti globalius standartus.

Nuo dronų atakų dažnai žūsta ne tik teroristai, bet ir civiliai ©Belga/AFP/M.Bureau
Nuo dronų atakų dažnai žūsta ne tik teroristai, bet ir civiliai ©Belga/AFP/M.Bureau

Ekspertai pažymi, kad sparčiai plintančios dronų technologijos ir jų panaudojimas keičia karo vedimo taisykles, todėl būtina permąstyti jas reguliuojančias tarptautines sutartis ir procedūras.


„Dronai yra neatsiejama modernios karybos dalis. Šiuo metu bent 76 šalys siekia įsisavinti šias technologijas“, – kalbėjo Strateginių tyrimų fondo Paryžiuje vadovas Cammille Grand.


Jo teigimu, JAV surengė per 350 tikslinių atakų Pakistane ir virš 50 – Jemene: šalyse, kurios nelaikomos karo zonomis.


Saugumo ekspertas iš Ženevos Nilsas Melzeris ragino ES pradėti tarptautines diskusijas dėl dronų naudojimo politikos.


Specialistai sutiko, kad tylus pritarimas JAV dronų politikai – netinkamas kelias bendrų standartų link.


„ES turi pasinaudoti savo įtaka ir imtis iniciatyvos šioje kovoje už tarptautinę teisę“, – pabrėžė Sarah Ludford (Liberalai ir demokratai, JK).


„Reikia surengti panašią diskusiją su mūsų kolegomis iš JAV, kad jie suvoktų šios netinkamos politikos padarinius“, – kalbėjo Ana Gomes (Socialistai ir demokratai, Portugalija).


„Tai labai sudėtingas klausimas. Dabartinė teisė kol kas negali pateikti atsakymo“, – teigė Charles Tannock (Konservatoriai ir reformistai, JK).