Investuotojų ir valstybės ginčų sureguliavimas – jautri tema ES ir JAV prekybos derybose 

 
 

Dalytis šiuo puslapiu: 

Konteinerinis laivas Hamburgo įlankoje © BELGA_AGEFOTOSTOCK  

ES ir JAV derantis dėl spartesnį augimą ir daugiau darbo vietų žadančios laisvosios prekybos sutarties (angl. TTIP) netrūksta jautrių klausimų, sukeliančių daug diskusijų ne tik derybų kambariuose, bet ir visuomenėje. Vienas tokių – investuotojų ir valstybės ginčų sureguliavimas, kurį sausio 27 dieną kartu su ekspertais aptarė Tarptautinės prekybos ir Teisės reikalų komitetų nariai.

Investuotojų ir valstybės ginčų sureguliavimas (angl. ISDS) – tai mechanizmas, leidžiantis bendrovėms paduoti vyriausybes į teismą dėl nuostolių atlyginimo naudojantis tarptautiniu arbitražu, o ne nacionaline teise.


Komisijos teigimu, tinkamas šio mechanizmo veikimas svarbus Europos Sąjungai, kuri yra didžiausia investuotoja pasaulyje.


Ekspertai pažymėjo, kad ISDS gali būti veiksmingas ginčų sprendimo būdas, tačiau jį reikia tobulinti – įvesti daugiau skaidrumo, nustatyti aiškesnes tarpininkavimo taisykles.


Skaityti visas naujienas iš Europos Parlamento.


ES ir JAV prekybos sutartimi siekiama panaikinti tarifinius ir netarifinius prekybos barjerus bei susitarti dėl tam tikrų standartų abipusio pripažinimo. Pasak Komisijos, tai anaiptol nereiškia harmonizavimo ar ES standartų sumenkinimo.


Pavyzdžiui, dėl skirtingų saugumo reikalavimų JAV ir ES automobiliai turi skirtingus žibintus ir saugos diržus. „Jeigu pavyktų sutarti dėl abipusio šių reikalavimų pripažinimo, nereikėtų keisti gamybos proceso“, – kalbėjo Automobilių gamintojų asociacijos (ACEA) generalinis sekretorius Erik Jonnaert.


Kas toliau?


Vasario 2–6 d. vyks aštuntasis derybų raundas. Pasiekus susitarimą jam dar turės pritarti Europos Parlamentas. Šiuo metu Parlamentas rengia nuomonę dėl TTIP. Ją planuojama patvirtinti gegužę.