EP nariai ragina stabilizuoti situaciją Graikijos ir Turkijos pasienyje 

 
 

Dalytis šiuo puslapiu: 

EP nariai ragina tęsti dialogą su Turkija ir stabilizuoti migrantų situaciją Graikijos ir Turkijos pasienyje.

©REUTERS/Marko Djurica/stock.adobe.com  

Nuo praėjusio savaitgalio tūkstančiai žmonių bandė neteisėtai kirsti Graikijos ir Turkijos sieną ar plaukti per jūrą Turkijos prezidentui Recep Tayyip Erdoğan pareiškus, kad jo šalis daugiau jų nebestabdys. Tai šalis darė nuo 2016 m. mainais į ES finansinę paramą.


Kovo 10 d. EP nariai aptarė šią situaciją su vidaus reikalų eurokomisare Ylva Johansson ir ES Tarybai pirmininkaujančios Kroatijos atstove Nikolina Brnjac.


„Per pastarąsias kelias dienas matėme labai pavojingą Turkijos prezidento požiūrį, kuomet yra naudojamasi pažeidžiamais žmonėmis ieškant naudos sau ir savo politikai“, – teigė Iratxe García Pérez (Socialistai ir demokratai, Ispanija).


Europos liaudies partijos pirmininkas Manfred Weber (Vokietija) paragino pradėti dialogą su Turkija ir „stabilizuoti situaciją prie Turkijos ir Graikijos sienos“.


Jam pritarė eurokomisarė Y. Johansson: „Turime tęsti dialogą. Turime stabilizuoti retoriką ir padidėjusią įtampą. Tai reiškia, kad turime rasti kompromisą su Turkija. Komunikacijos keliai su Turkija išlieka atviri ir aktyvūs“.


Dalis europarlamentarų pabrėžė, kad 2015 m. pabėgėlių krizė neturėtų pasikartoti ir kad ES turi atnaujinti prieglobsčio politiką.


Tarybai pirmininkaujančios Kroatijos vardu kalbėjusi N. Brnjac teigė: „Dabartinė padėtis prie mūsų išorės sienų nėra priimtina. <...> Mes tikimės, kad Turkija ir toliau vykdys 2016 m. susitarimo įsipareigojmus“.


„Padėtis prie Europos išorės sienos su Turkija kelia nerimą. Tačiau taip pat turiu pasakyti, kad tai ne 2015 metai. <...> Dabar esame daug geriau pasirengę valdyti situaciją, nes žinome, ko galime tikėtis“, – teigė eurokomisarė Y. Johansson. Ji pažymėjo, kad ES sustiprino pakrančių apsaugos agentūrą „Frontex“, Europos prieglobsčio paramos biurą, o valstybės narės yra labiau linkusios bendradarbiauti.


2017 m. lapkritį Europos Parlamentas pateikė pasiūlymus dėl Dublino sistemos reformos, kuria siekiama tolygiau paskirstyti ES šalių naštą nagrinėjant prieglobsčio prašymus bei padėti pereiti prie veiksmingos, teisingos ir žmogiškos prieglobsčio politikos.


2019 m. europarlamentarai pritarė sprendimui sukurti nuolatines Europos sienų ir pakrančių apsaugos pajėgas, kurios užtikrintų geresnę ES išorinių sienų apsaugą.