EP ragina imtis priemonių COVID-19 krizės pabėgėlių stovyklose išvengti 

 
 

Dalytis šiuo puslapiu: 

Pabėgėlių situacija Graikijoje reikalauja suderinto ES atsako į COVID-19 protrūkį, teigia EP nariai.

©Costas Baltas/Reuters/Adobe Stock  

Europai susidūrus su koronaviruso krizės iššūkiais didėja susirūpinimas dėl prieglobsčio prašytojų gyvenimo sąlygų pabėgėlių stovyklose Graikijos salose.

Padėtis Graikijos ir Turkijos pasienyje pablogėjo kovo pradžioje, po to kai tūkstančiai žmonių bandė neteisėtai kirsti Graikijos ir Turkijos sieną ar plaukti per jūrą Turkijos prezidentui Recep Tayyip Erdoğan pareiškus, kad jo šalis daugiau jų nebestabdys. Tai šalis darė nuo 2016 m. mainais į ES finansinę paramą.

Balandžio 2 d. vykusiame virtualiame EP Piliečių laisvių komiteto susitikime EP nariai aptarė pabėgėlių situaciją kartu su Graikijos vyriausybės ir kitų ES institucijų atstovais.

Parama Graikijai

Kartu su valstybėmis narėmis ir ES agentūromis Europos Komisija yra sudariusi nepaprastosios padėties planą, reguliariai stebi situaciją ir priima naujas priemones.

Pagal ES civilinės saugos mechanizmą ES valstybės narės pasiūlė Graikijai pagalbą natūra. Tai daugiau nei 90 tūkst. reikmenų, pvz., pastogės, sveikatos priežiūros ir sanitarijos reikmenys.

Visiems į karštuosius taškus salose atvykstantiems migrantams yra atliekamas privalomas sveikatos patikrinimas. Naujai atvykę ir išgelbėti žmonės yra laikomi atskirose vietose, kol nebus baigta medicinininė apžiūra.

Atlikus sveikatos patikrą 1600 šiuo metu Graikijos salose esančių nelydimų nepilnamečių, bus perkelti į kitas ES šalis: Vokietiją, Prancūziją, Portugaliją, Suomiją, Lietuvą, Kroatiją, Airiją ir Liuksemburgą.

Pagal taisomojo biudžeto projektą Komisija pasiūlė Graikijai papildomą 350 mln. eurų finansinę pagalbą. Ši pagalba, kuri turėtų padėti Graikijai užkirsti kelią galimam koronaviruso plitimui migrantų stovyklose ir jį sulėtinti, papildytų jau anksčiau skirtus ir šiuo metu naudojamus 350 mln. eurų.

Taip pat būtų finansuojamos paslaugos ir skubios pagalbos reikmenys (pvz., maisto ir ne maisto produktai) naujose stovyklose, papildomos medikų komandos, prie Graikijos išorės sienų siunčiami sienos apsaugos ir policijos pareigūnai ir daugiau paramos būtų skiriama Graikijos prieglobsčio tarnybai.

Reikalinga didesnė parama

Balandžio 2 d. diskusijoje dalyvavęs Graikijos migracijos ir prieglobsčio ministras Notis Mitarachi pripažino, kad jau yra imtasi nemažai priemonių siekiant užkirsti kelią COVID-19 protrūkiui migrantų stovyklose Graikijos salose, tačiau pabrėžė, kad yra reikalinga didesnė parama.

Savo ruožtu EP nariai taip pat ragino užtikrinti didesnę paramą, pasiūlyti daugiau apgyvendinimo galimybių ir medicininės įrangos, išplėsti perkėlimą į šeimas, pratęsti galiojančius prieglobsčio suteikimo terminus ir apsvarstyti galimybę atlikti interviu dėl prieglobsčio virtualiu būdu.

Už europinės gyvensenos propagavimą atsakingas, Europos Komisijos pirmininkės pavaduotojas, Margaritas Schinas teigė, kad svarbu laikytis savo vertybių, gerbti pagrindines žmogaus bei ES teises. Jis taip pat pabrėžė būtinybę tęsti darbus rengiant naują Migracijos ir prieglobsčio paktą.