Spaudos laisvė COVID-19 pandemijos metu 

 
 

Dalytis šiuo puslapiu: 

Koronaviruso krizė smarkiai paveikė žiniasklaidos sektorių, kuris pandemijos metu vaidina lemiamą vaidmenį teikiant tikslią informaciją ir kovojant su dezinformacija.

Dėl sumažėjusių pajamų iš reklamos, žiniasklaidos sektorius patiria  finansinių nuostolių. Europos Parlamentas baiminasi, kad pablogėjusi finansinė padėtis gali reikšti, kad naujienų agentūros nebegalės pateikti aiškios ir faktinės informacijos bei užkirsti kelio dezinformacijos apie koronaviruso pandemiją sklaidai.


Balandžio 17 d. priimtoje rezoliucijoje EP nariai pabrėžė, kad šiuo metu dezinformacija yra pagrindinė visuomenės sveikatos problema. EP teigimu, visi piliečiai turi turėti galimybę gauti tikslią ir patikrintą informaciją, o demokratijai yra būtina laisva, nepriklausoma ir tinkamai finansuojama žiniasklaida.


Saviraiškos laisvė bei pagarba žiniasklaidos laisvei ir pliuralizmui yra įtvirtinti ES pagrindinių teisių chartijoje bei Europos Žmogaus teisių konvencijoje.

ES Pagrindinių teisių chartija  

Neatidėliotinos paramos žiniasklaidai fondas

Atsižvelgdami į dėl koronaviruso susiklosčiusią situaciją, balandžio 21 d. Europos Parlamento Kultūros komiteto nariai kreipėsi į Europos Komisiją, ragindami apsvarstyti galimybę sukurti nepaprastosios padėties fondą žiniasklaidai ir spaudai.

2020 m. kovo mėn. Europos Sąjunga skyrė 5,1 mln. eurų projektams, skirtiems padėti nustatyti ir užkirsti kelią spaudos laisvės pažeidimams bei tarpvalstybinei tiriamajai žurnalistikai paremti.

Skaitykite daugiau apie Europos Sąjungos veiksmus kovoje su koronavirusu.

Pasaulinė spaudos laisvės diena


Kiekvienais metais gegužės 3 d. yra minima Pasaulinė spaudos laisvės diena. Šių metų „Žurnalistų be sienų“ (angl. Reporters without Borders) parengtame pasauliniame spaudos laisvės indekse buvo atsižvelgta į koronaviruso protrūkio grėsmę laisvai ir sąžiningai žurnalistikai.

Europa patvirtinta saugiausiu regionu žurnalistams

Remiantis 2020 m. duomenimis, Europa vis dar yra laikoma regionu, kuriame spaudos laisvė yra saugiausia. Padėtis daugumoje ES šalių dažniausiai vertinama kaip „gera“ arba „gana gera“. Į geriausiųjų penketuką patenka keturios ES šalys: Suomija, Danija, Švedija ir Nyderlandai.

Spaudos laisvės padėtis ES  

Spaudos laisvė pasaulyje

Neatidėliotinos priemonės, kurių buvo imtasi reaguojant į COVID-19 protrūkį, turėjo įtakos kai kurių šalių, tokių kaip Kinija, Iranas, ir Irakas reitingams.


Artimieji Rytai ir Šiaurės Afrika išlieka pavojingiausiais pasaulio regionais žurnalistams, tuo tarpu Azijos ir Ramiojo vandenyno regione užfiksuotas didžiausias spaudos laisvės pažeidimų padidėjimas (1,7 proc.).


2020 m. nužudyti 11 žurnalistų, 2019 m. buvo užfiksuota mažiausiai mirties atvejų per 16 metų – 49.

Spaudos laisvės padėtis pasaulyje  

Vis dėl to bendra žiniasklaidos laisvės padėtis visame pasaulyje pablogėjo, o priešiškumas žurnalistams išaugo. Saugiomis žurnalistams laikomų šalių skaičius toliau mažėja: 2019 ir 2020 m. tik 24 proc. iš 180 šalių padėtis klasifikuojama kaip „gera“ arba „gana gera“, palyginti su 26 proc. 2018 m. ir 27 proc. 2017 m.


Šiuo metu yra sulaikytas 361 žurnalistas, palyginti su 389 atvejais 2019 m. pabaigoje. Beveik trečdalis jų yra Kinijoje. Likusi dalis Egipte, Saudo Arabijoje, Sirijoje, Turkijoje, Vietname, Irane, Bahreine ir Jemene. Daugiausiai įkaitais laikomų žurnalistų yra Sirijoje, Jemene, Irake ir Ukrainoje.