Europos Parlamento sprendimai sugriežtins ES šalių ekonomikos kontrolę 

Pranešimas spaudai 
 
 

Dalytis šiuo puslapiu: 

Trečiadienį Europos Parlamentas patvirtino taisykles, kurios įpareigoja ES valstybes laikytis finansinės drausmės ir neleisti didėti makroekonominiam disbalansui bei skoloms. Už jų nesilaikymą bus taikomos griežtos sankcijos, o Europos Komisija įgis daugiau priežiūros galių.

Naujomis taisyklėmis siekiama užtikrinti, kad ateityje būtų nedelsiant pastebimos ir ištaisomos grėsmę ES ekonominiam stabilumui keliančios tendencijos ir sustabdytas neatsakingas vyriausybių išlaidavimas. Keturi patvirtinti teisės aktai, apimantys deficitų ir skolų valdymą, sustiprina Stabilumo ir augimo paktą, o kiti du sugriežtina makroekonominės pusiausvyros priežiūrą.


Įsiskolinimų nemažinančioms ir fiskalinės drausmės nesilaikančioms euro zonos valstybėms numatytos 0,1 proc. BVP dydžio baudos. Tuo tarpu finansinius duomenis klastojančios euro zonos valstybės bus baudžiamos 0,2 proc. BVP dydžio bauda. Nors šios sankcijos bus galimos tik euro zonos šalims, griežtesnė biudžeto priežiūra bei įspėjimai bus taikomi ir kitoms ES narėms.


Derybose su ES Taryba europarlamentarai pasiekė, kad įspėjimai bei sankcijos reikalavimų nesilaikančioms valstybėms būtų taikomi automatiškai, jei Europos Komisijos siūlymo jas taikyti Taryba neatmeta kvalifikuota balsų dauguma. Komisijos siūlymams prieštaraujantys Tarybos sprendimai turės būti viešai paaiškinti Europos Parlamente.


Parlamentas taip pat pasiekė, kad Komisija galėtų imtis veiksmų ne tik prieš prekybos deficitą, bet ir prieš didelį prekybos perviršį turinčias šalis, jei jis mano, kad jų ekonominė politika gali sukelti nestabilumą.


EP dėka įteisintas ir kasmetinis ES šalių biudžetų vertinimas bei valstybių reformų programų stebėsena, taip pat sustiprintos Europos Komisijos vykdomos priežiūros galios - ji turės teisę atlikti patikrinimus šalių viduje. Tuo tarpu Europos Parlamentas galės iškviesti valstybių finansų ministrus į viešus svarstymus biudžetinės ar makroekonominės priežiūros klausimais.


Dėl šių teisės aktų pasiektas kompromisas su ES Taryba, todėl nebeliko kliūčių jiems įsigalioti. Dauguma naujųjų reikalavimų įsigalios kitąmet.