Europos Parlamentas patvirtino ES prieglobsčio taisykles 

Pranešimas spaudai 
 
 

Dalytis šiuo puslapiu: 

©Belga/AFP/Ansa  

Trečiadienį Europos Parlamentas patvirtino naujas Europos prieglobsčio taisykles, kurios suvienodins prieglobsčio prašymo procedūrą, jų nagrinėjimo terminus, taip pat nustatys pagrindines prieglobsčio prašytojų teises. Naujoji sistema kartu leis sustabdyti šių asmenų perkėlimą į tas šalis, kurios nesusitvarko su dideliais prieglobsčių prašytojų srautais.

Siekdami sumažinti prieglobsčio procedūrų skirtumus ES šalyse, Europos Parlamentas ir ES Taryba sutarė dėl vienodos tokių prašymų nagrinėjimo trukmės, personalo, dirbančio su prieglobsčio prašymais, apmokymo ir geresnės nepilnamečių apsaugos.


Naujosiose taisyklėse taip pat nustatyti keli konkretūs atvejai, kuomet prieglobsčio prašytoją leidžiama sulaikyti specialiuose centruose, kur jam turės būti suteiktos tinkamos gyvenimo sąlygos. Be to, valstybės turės kuo anksčiau įvertinti prieglobsčio prašytojų medicininius ir psichologinius poreikius, o po devynių mėnesių nuo prieglobsčio prašymo pateikimo suteikti jiems teisę įsidarbinti.


EP narių pritarimo sulaukęs Dublino reglamentas nustato, kuri šalis yra atsakinga už prieglobsčio prašymo nagrinėjimą (paprastai tai šalis, per kurią prieglobsčio prašytojas pateko į ES). Naujosios taisyklės taip pat numato, kad šie asmenys negalės būti perkelti į tas ES šalis, kuriose jiems gresia nežmoniškas ar žeminantis elgesys. Kartu bus įdiegtas išankstinio perspėjimo mechanizmas, skirtas padėti susidoroti su kylančiomis prieglobsčio problemomis ir neleisti joms virsti krizinėmis situacijomis.


ES valstybių policijos pajėgos ir Europolas, siekdami kovoti su terorizmu ir sunkiais nusikaltimais, galės pasinaudoti Eurodac duomenų baze, kurioje saugomi prieglobsčio prašytojų pirštų antspaudai. Europos Parlamento dėka užtikrinta tinkama duomenų apsauga ir papildomi saugikliai, kurie neleis šių duomenų naudoti kitiems tikslams.


Naujosios taisyklės jau neformaliai suderintos su ES Taryba. Europos prieglobsčio sistema turėtų pradėti veikti nuo 2015 m. antrojo pusmečio, o Dublino reglamentas bus pradėtas taikyti 2014 m. pradžioje.


Pernai ES šalyse užregistruota 330 tūkst. prieglobsčio prašymų.