ES pilietybė neturėtų būti paversta preke, pažymi Europos Parlamentas 

Pranešimas spaudai 
Plenarinė sesija 
 
 

Dalytis šiuo puslapiu: 

Nė viena ES valstybė neturėtų pardavinėti pilietybės, tegia EP nariai © Europos Sąjunga 2014 m. - Europos Parlamentas  

Ketvirtadienį Europos Parlamentas išreiškė susirūpinimą Maltoje ir kai kuriose kitose ES šalyse veikiančiomis programomis, kurios leidžia nusipirkti tos valstybės, o kartu ir ES, pilietybę.

Dalis ES valstybių taiko programas, kurios tiesiogiai arba netiesiogiai leidžia trečiųjų šalių piliečiams "nusipirkti" ES pilietybę. Europarlamentarų įsitikinimu, iš kiekvienos Sąjungos narės tikimasi atsakingų veiksmų saugant ES bendrus pasiekimus ir vertybes. Jos yra neįkainojamos, todėl "negalima joms prilipdyti etiketės su kaina", pažymima EP rezoliucijoje.


Kartu Europos Parlamentas atkreipia dėmesį, kad ES piliečių teisės, kurių viena svarbiausių yra laisvai judėti ir apsigyventi ES, neturėtų būti laikomos preke: ES pilietybė reiškia buvimą ES dalimi ir turi būti paremta žmogaus ryšiais su Sąjunga, jos narėmis arba kitu ES piliečiu. Be to, "pilietybės už investiciją" programos suteikia galimybę tik turtingiausiems trečiųjų šalių piliečiams gauti ES pilietybę ir taip sąlygoja diskriminaciją, įsitikinę EP nariai.


Rezoliucijoje minima Malta, kurioje rengiama šios šalies pilietybės pardavimo programa, leisianti atvirai pardavinėti ES pilietybę net nereikalaujant, kad būsimasis pilietis gyventų ar mokėtų mokesčius Maltoje. Europarlamentarai ragina Maltą bei kitas panašias programas turinčias ES valstybes suderinti jas su Sąjungos vertybėmis.


Savo ruožtu Parlamentas ragina Europos Komisiją aiškiai įvardinti, ar šios programos atitinka ES sutarties nuostatas bei dvasią, Šengeno ir nediskriminavimo taisykles. EP nariai prašo Komisijos pateikti atitinkamas rekomendacijas bei numatyti ES pilietybės suteikimo gaires.


EP rezoliucijai pritarė 560 EP narių, 22 nepritarė, o 44 susilaikė.