Europos Parlamentas panaikino tarptinklinio ryšio mokestį 

Pranešimas spaudai 
Plenarinė sesija 
 
 

Dalytis šiuo puslapiu: 

EP nuo 2017 m. birželio 15 d. panaikina tarptinklinio ryšio mokestį ©AP/ES/EP  

Nuo 2017 m. birželio Europos Sąjungoje nebeliks tarptinklinio ryšio mokesčio. Tai numatyta atnaujintose elektroninių ryšių taisyklėse, kurias antradienį patvirtino Europos Parlamentas. Jomis taip pat neleidžiama interneto tiekėjams blokuoti arba lėtinti konkurentų programų veiklos.

"Ilgai laukėme tarptinklinio ryšio mokesčio panaikinimo. Europa taps vieninteliu regionu pasaulyje, kuris užtikrina atvirą internetą, tinklo neutralumą. Tai bus tiesiogiai taikoma visose 28 ES valstybėse. Kartu užkertamas kelias dviejų greičių internetui", - pažymėjo EP pranešėja Pilar del Castillo (Europos liaudies partija, Ispanija).


Nuo 2017 m. birželio 15 d. ES šalių mobiliojo ryšio operatoriai negalės taikyti padidinto tarifo (angl. roaming fee) už mobiliųjų telefonų skambučius, teksto žinutes ir duomenų perdavimą išvykus į kitą ES valstybę. Pereinamuoju laikotarpiu jau nuo 2016 m. balandžio 30 d. skambučio minutė kitoje ES šalyje galės būti brangesnė tik 5 euro centais palyginti su skambučiu šalies viduje (be PVM). Atitinkama priemoka už trumpąją žinutę negalės būti didesnė negu 2 euro centai, o už perduotų duomenų megabaitą – 5 euro centai (be PVM). Iki šių metų pabaigos taip pat bus apsispręsta dėl priemokos už priimto skambučio minutę, kuri, tikėtina, negalės būti didesnė nei 5 euro centai (be PVM).


Vis dėlto, siekdami užkirsti kelią nesąžiningam tarptinklinio ryšio naudojimui, mobilaus ryšio operatoriai galės taikyti papildomą mokestį viršijantiems iš anksto nustatytas tarptinklinio ryšio naudojimo ribas. Be to, jei, pavyzdžiui, Lietuvoje veikiantys operatoriai sugebės Ryšių reguliavimo tarnybai įrodyti, kad tarptinklinio ryšio teikimo išlaidos viršija pajamas, o tai atsiliepia savo šalyje teikiamų paslaugų kainai, išimtiniais atvejais jiems gali būti leista taikyti minimalų mokestį, skirtą nuostoliams padengti. EP narių dėka nacionaliniam reguliuotojui suteikta teisė keisti arba panaikinti šį mokestį.


Naujosios taisyklės kartu įpareigos interneto tiekėjus valdyti visus srautus vienodai, t.y., neblokuoti ir nelėtinti tam tikrų siuntėjų ar gavėjų, taip pat jų naudojamų programų veiklos, nebent tai būtina siekiant įvykdyti teismo sprendimą, išlaikyti tinklo saugumą ar kovoti su kibernetiniais išpuoliais.


Europarlamentarai užtikrino, kad prieš pasirašant fiksuoto ar mobilaus interneto paslaugų sutartį, šių paslaugų teikėjai turės išaiškinti vartotojui įprastos ir reklamuojamos interneto spartos skirtumus. Reikšmingi ir pasikartojantys nukrypimai nuo reklamuojamos interneto spartos suteiks klientui teisę reikalauti kompensacijos ar sutarties nutraukimo.

Šiuo metu galiojančios tartinklinio ryšio mokesčių ribos (be PVM) 
  • 19 euro centų už išeinančio skambučio minutę, 
  • 5 euro centai už priimamo skambučio minutę, 
  • 6 euro centai už žinutę, 
  • 20 euro centų už perduotų duomenų megabaitą