Dalytis šiuo puslapiu: 

© ES 2017 - EP  

Trečiadienį europarlamentarai pritarė ES ir Kanados laisvosios prekybos sutarčiai (CETA), kuri palengvins tarpusavio prekybą ir investicijas. Už tai balsavo 408 EP nariai, prieš – 254, o susilaikė 33. Europos Parlamento (EP) pritarimas įgalins preliminariai pradėti taikyti šią sutartį jau balandį.

„Pritardami ES ir Kanados laisvosios prekybos sutarčiai mes renkamės atvirumą, augimą ir aukštus standartus, o ne protekcionizmą ir stagnaciją. Kanada yra mūsų sąjungininkė, su kuria puoselėjame tas pačias vertybes. Kartu galime statyti tiltus, o ne sienas. CETA taps ateities prekybos susitarimų švyturiu“, – pažymėjo EP pranešėjas Artis Pabriks (Europos liaudies partija, Latvija).


ES ir Kanados laisvosios prekybos sutartimi bus panaikinti beveik visi importo muitai, o ES įmonės galės be apribojimų dalyvauti Kanados viešuosiuose pirkimuose. Be to, Kanados rinka taps atvira ir daugeliui ES paslaugų tiekėjų – nuo telekomunikacijų bendrovių iki buhalterinės apskaitos įmonių. Tarifiniai apribojimai bus išlaikyti tik viešosioms, transporto ir audiovizualinėms paslaugoms, taip pat vištienai, kiaušiniams, pieno produktams ir kai kuriems kitiems žemės ūkio gaminiams.


Derybose pavyko pasiekti, kad Kanada pripažintų ES geografinių nuorodų statusą ir užtikrintų 140 Europos prekių apsaugą. Siekdamos paneigti nuogąstavimus dėl  per didelių galių tarptautinėms korporacijoms kištis į valstybių aplinkosaugos ar sveikatos sritis, ES ir Kanada raštu patvirtino, kad naujoji sutartis neapribos valstybių teisės pačioms reguliuoti įvairias sritis.


Po parlamentinio spaudimo kontraversiškas investuotojų ir valstybių ginčų sprendimo mechanizmas pakeistas nauja Investicijų teismo sistema, kurioje ginčus spręs Kanados ir ES paskirti teisėjai.


Kad ES ir Kanados laisvosios prekybos sutartis galutinai įsigaliotų, būtina, kad jį ratifikuotų ne tik EP, bet ir nacionaliniai parlamentai. EP pritarimas įgalins didele dalimi ją taikyti iš anksto jau nuo šio balandžio.


Trečiadienį EP taip pat pritarė ES ir Kanados strateginės partnerystės susitarimui (506 balsai už, 142 prieš, 43 susilaikė), kuris papildo laisvosios prekybos sutartį ir suartina šalis užsienio politikos, kovos su terorizmu ar organizuotu nusikalstamumu, mokslinių tyrimų bei kultūros srityse.


Sutarties ratifikavimo proga ketvirtadienį 12 val. Lietuvos laiku Europos Parlamente iškilmingą kalbą pasakys Kanados ministras pirmininkas Justin Trudeau.


Papildoma informacija:

 

ES ir Kanados laisvosios prekybos sutartį europarlamentarai trečiadienį ryte aptarė su ES Prekybos komisare Cecilia Malmstrom. Žemiau pateikiame nuorodas į pagrindinius pasisakymus:

 

Artis Pabriks, EP pranešėjas (Europos liaudies partija, Latvija)

Charles Tannock (Europos konservatoriai ir reformistai, Jungtinė Karalystė)

Georgi Pirinski (Socialsitai ir demokratai, Bulgarija)

Bart Staes (Žalieji, Belgija)

Cecilia Malmstrom, ES komisarė

Manfred Weber (Europos liaudies partija, Vokietija)

Gianni Pittella (Socialistai ir demokratai, Italija)

Syed Kamall (Europos konsetrvatoriai ir reformistai, Jungtinė Karalystė)

Marietje Schaake (Liberalai ir demokratai, Nyderlandai)

Anne-Marie Mineur (Vieningieji kairieji, Nyderlandai)

Yannick Jadot (Žalieji, Prancūzija)

Tiziana Beghin (Tiesioginės demokratijos ir laisvės Europa, Italija)

Marine Le Pen (Tautų ir laisvių Europa, Prancūzija)

Konstantinos Papadakis (Neprisijungusieji, Graikija)

20 %  ; Tikėtina, kad tiek procentų ES ir Kanados laisvosios prekybos sutartis padidins ES eksportą

Pasidalyti šia citata: 
Faktai 
  • Kanada pripažino ypatingą ES geografinių nuorodų statusą ir sutiko užtikrinti 140 Europos prekių apsaugą