Dalytis šiuo puslapiu: 

©AP Images/European Union-EP  

Ketvirtadienį europarlamentarų patvirtintos taisyklės apribos konfliktų zonose veikiančių ginkluotų grupuočių galimybes pelnytis iš alavo, tantalo, volframo ir aukso kasybos bei prekybos. Šiuos metalus importuojančios ES įmonės, taip pat lydyklos ir metalą perdirbančios bendrovės turės tikrinti savo tiekėjus ir įsitikinti, kad žaliavos perkamos atsakingai.

„Naujasis reglamentas gali pakeisti karą išgyvenančių žmonių likimus. Tačiau naujoji sistema bus veiksminga tik tada, jei išliks lanksti, o jos dalyviai - atsakingi“, - pažymėjo EP pranešėjas Iuliu Winkler (Europos liaudies partija, Rumunija).


„Negalime užsimerkti prieš kančias, kurias iš dalies patys sukeliame skirtingose pasaulio vietose. Šios taisyklės padės nutraukti užburtą ratą, kai pirkdami ir vartodami kasdienines prekes prisidedame prie konfliktų ir žmogaus teisių pažeidimų“, - teigė EP Tarptautinės prekybos komiteto pirmininkas Bernd Lange (Socialistai ir demokratai, Vokietija).


Europarlamentarų dėka naujosios taisyklės įpareigos visus alavo, tantalo, volframo ir aukso importuotojus tikrinti savo tiekėjus pagal Ekonominio bendradarbiavimo ir plėtros organizacijos atsakingo importo gaires. Europos Komisija ir ES Taryba siekė, kad tokia patikra būtų savanoriška. Šie reikalavimai nebus taikomi smulkiems importuotojams, pavyzdžiui, dantistams ar juvelyrams, nes tai būtų nepakeliama administracinė našta smulkiajam verslui. Didelės ES įmonės (turinčios daugiau nei 500 darbuotojų), kurios tiesiogiai neimportuoja minėtų žaliavų, tačiau naudoja jas įvairių produktų, pavyzdžiui, mobiliųjų telefonų, skalbimo mašinų ar šaldytuvų, gamyboje, galės savanoriškai dalyvauti minėtoje auditavimo sistemoje.


Naujosios taisyklės pripažins esamas importuotojų savireguliacijos sistemas, tačiau bus nuolatos tikrinama, ar jos atitinka EBPO gaires. Be to, Europos Komisija turės reguliariai tikrinti šių taisyklių įgyvendinimą, o prireikus pasiūlyti papildomus importo priežiūros reikalavimus.


Nors taisyklėse neminimas konkretus pasaulio regionas, o kalbama apie konfliktų ir didelės rizikos zonas, manoma, jog šios taisyklės labiausiai paveiks importą iš Kongo Demokratinės Respublikos ir Afrikos Didžiųjų Ežerų regiono.


Reglamentui pritarė 558 EP nariai, nepritarė 17, o susilaikė 45. Dėl jo jau pasiektas kompromisas su ES Taryba, tačiau dar būtinas formalus jos pritarimas. ES valstybės ir bendrovės turės pasiruošti įgyvendinti naujuosius reikalavimus iki 2021 m.