Europos Parlamentas vetavo pesticidų poveikio sveikatai vertinimo išimtis 

Pranešimas spaudai 
Plenarinė sesija 
 
 

Dalytis šiuo puslapiu: 

Kai kurie pesticidai turi endokrininei sistemai žalingas medžiagas ©AP Images/European Union-  

Trečiadienį europarlamentarai atmetė Europos Komisijos siūlymą nevertinti kai kurių pesticidus sudarančių medžiagų poveikio endokrininei sistemai sprendžiant, ar leisti jas naudoti.

Europos Sąjungoje leidžiama naudoti tik tokias pesticidų ar biocidų veikliąsias medžiagas, kurios neturi žymaus neigiamo poveikio žmogaus ar gyvūnų endokrininei sistemai. Vertindama tokių medžiagų poveikį, Europos Komisija kol kas remiasi laikinaisiais kriterijais. Neseniai ji pasiūlė nuolatinių kriterijų sąrašą, kuriame numatytos tam tikros išimtys, pavyzdžiui, siūloma sprendžiant dėl tam tikros medžiagos žalingumo neatsižvelgti į jos poveikį bestuburiams organizmams.

 

Kadangi tai poįstatyminis aktas, Europos Parlamentas turi teisę jį atmesti, jei tam pritartų kvalifikuota balsų dauguma (bent 376 EP nariai). Už šio akto atmetimą trečiadienį balsavo 389 EP nariai, prieš buvo 235, o susilaikė 70. Europarlamentarai mano, kad Europos Komisija viršijo savo įgaliojimus siūlydama vertinimo išimtis, nes pačiame reglamente jų nenumatyta. Įgyvendinama reglamentą, Komisija neturi teisės keisti jo taikymo apimties, įsitikinę EP nariai. Jie įpareigojo Komisiją nedelsiant atsiimti savo pasiūlymą ir pateikti naują projektą.

 

Pasaulio sveikatos organizacija endokrininę sistemą ardančias medžiagas elementus yra pavadinusi „grėsme pasauliui“ dėl jų žalos reprodukcinei sistemai, smegenų veiklai ir kitoms gyvybiškai svarbioms organizmo funkcijoms. Mokslinių kriterijų, kurie leistų nustatyti, ar tam tikra medžiaga veikia endokrininę sistemą, nustatymas yra pirmasis žingsnis siekiant uždrausti kenksmingas medžiagas. 2015 m. pabaigoje Europos Teisingumo Teismas nutarė, kad Europos Komisija pažeidė ES teisę delsdama pristatyti tokių kriterijų sąrašą – mat jis turėjo būti parengtas dar 2013-aisiais.