EP patvirtino ryžtingus energetikos efektyvumo ir tvarumo tikslus 

Pranešimas spaudai 
 
 

Dalytis šiuo puslapiu: 

Gyventojai turės teisę gamintis atsinaujinančią energiją savo reikmėms, ją laikyti ir parduoti perteklių. ©AP Images/European Union-EP  

Antradienį europarlamentarai patvirtino privalomus energetikos tvarumo ir efektyvumo tikslus, kuriuos įsipareigota pasiekti iki 2030 m.

Energijos vartojimo efektyvumas iki 2030 m. turės padidėti bent 32,5 proc., o atsinaujinanti energija turės sudaryti bent 32 proc. visos naudojamos energijos. Abu tikslai bus peržiūrimi iki 2023 m., tačiau juos bus galima tik padidinti, o ne sumažinti.

Tikimasi, kad didesnis energijos vartojimo efektyvumas sumažins gyventojų ir įmonių sąskaitas už energiją. Be to, taip Europa sumažins priklausomybę nuo išorinių naftos ir dujų tiekėjų, pagerins oro kokybę ir sumažins klimato kaitą.

Pirmą kartą valstybės bus įpareigotos nustatyti konkrečias energijos vartojimo efektyvumo priemones, skirtas patiriantiems energetinį skurdą. Jos taip pat privalės užtikrinti gyventojams teisę gamintis atsinaujinančią energiją savo reikmėms, ją laikyti ir parduoti perteklinę produkciją.

Iki 2030 m. bent 14 proc. transportui skirtų degalų turės būti pagaminti iš atsinaujinančių šaltinių – tai turės būti vadinamasis „antrosios kartos“ biokuras. „Pirmosios kartos“ biokuro, kurio kultūroms auginti pakeičiama žemės paskirtis, nuo 2030 m. nebebus galima priskaičiuoti prie atsinaujinančios energijos (jo dalis bus laipsniškai mažinama jau nuo 2019 m.).

Per kitus metus kiekviena ES valstybė turės pateikti dešimties metų „integruotą nacionalinį energetikos ir klimato planą“, kuriame turės numatyti konkrečius tikslus, finansinį indėlį bei politikos priemones.

Energijos vartojimo efektyvumo pranešėjas Miroslav Poche (Socialistai ir demokratai, Čekija) sakė: „Didėjantis energijos vartojimo efektyvumas naudingas visiems europiečiams, nes jis labai sumažins energijos suvartojimą, o kartu ir sąskaitas už ją. Tai puiki naujiena ir Europos pramonės konkurencingumui bei investicijų skatinimui.“ Atsinaujinančių šaltinių pranešėjas José Blanco López (Socialistai ir demokratai, Ispanija) pasidžiaugė, jog „pavyko paskatinti kurti pažangesnius biodegalus, taip pat įtvirtinti gyventojų teisę patiems pasigaminti energijos savo reikmėms“.

Energijos vartojimo efektyvumo direktyvai pritarė 434 EP nariai, nepritarė 104, o susilaikė 37. Atsinaujinančių energijos šaltinių direktyvai pritarė 495 EP nariai, nepritarė 68, o susilaikė 61. Energijos sąjungos valdymo reglamentui pritarė 475 nariai, nepritarė 100, o susilaikė 33. Dėl šių teisės aktų jau susitarta su ES Taryba, kuri formaliai dar turės jiems pritarti. ES šalys turės perkelti minėtas direktyvas į savo teisę ne vėliau kaip per pusantrų metų.