Tarptautiniai mokėjimai už euro zonos ribų taps pigesni 

Pranešimas spaudai 
Plenarinė sesija 
 
 

Dalytis šiuo puslapiu: 

Europos Parlamentas ketvirtadienį pritarė taisyklėms, nulemsiančioms pigesnius tarptautinius mokėjimus eurais už euro zonos ribų, taip pat skaidrų valiutos keitimą atsiskaitant kortele.

Šiuo metu pervedimai į užsienį euro zonoje beveik nekainuoja arba yra nemokami, tačiau euro zonai nepriklausančių šalių gyventojai už tarptautinius mokėjimus eurais privalo mokėti. Pavyzdžiui, Suomijos gyventojas, pirkdamas batus Italijoje, už pervedimą mokės tiek pat, kaip ir pirkdamas savo šalyje, o dažniausiai pervedimas išvis nekainuos. Tačiau jeigu tuos pačius batus pirks euro zonai nepriklausančios Bulgarijos gyventojas, pervedimas eurais į Italiją jam gali atsieiti per 24 eurus.

EP patvirtintos taisyklės numato, kad tarptautinėms operacijoms eurais už euro zonos ribų turi būti taikomos tos pačios sąlygos kaip vietos mokėjimams tos šalies valiuta. Šis reikalavimas turės būti įgyvendintas per vienerius metus. ES valstybės taip pat turės teisę numatyti analogiško dydžio mokesčius ir tarptautiniams bei vietiniams pervedimams nacionaline valiuta.

Naujosios taisyklės taip pat užtikrins valiutos keitimo skaidrumą atsiskaitant kortele užsienyje – prieš kiekvieną mokėjimą vartotojas turės būti aiškiai informuotas apie mokėtiną sumą jo šalies valiuta ir sąskaitos valiuta, taip pat valiutos keitimo mokestį.

Pavyzdžiui, lietuvis, norėdamas atsiskaityti kortele restorane Lenkijoje, dažnai gali pasirinkti mokėti eurais arba zlotais. Pirmuoju atveju valiutos keitimą atliks restorano bankas, o antruoju – kliento bankas. Kiekvienu atveju mokesčiai už pervedimą bus skirtingi, tačiau klientas neturi aiškios ir palyginamos informacijos, kuriuo būdu atsiskaityti apsimoka labiau. EP patvirtintos taisyklės įpareigos informuoti vartotoją, kiek mokėjimas ir valiutos konvertavimas kainuos abiem atvejais, o klientas tuomet galės pasirinkti geriausią variantą.

Bankai taip pat turės nemokamai įspėti vartotojus apie valiutos keitimo sąnaudas prieš atliekant mokėjimą pervedimu. Šios taisyklės galios ir vartotojams, siunčiantiems pinigus į užsienį per elektroninės bankininkystės platformas.

EP pranešėja Eva Maydell (Europos liaudies partija, Bulgarija) pažymėjo: „150 milijonų ES piliečių ir 6 milijonai įmonių, gyvenančių ir veikiančių ne euro zonos šalyse, mokėjo daug didesnius mokesčius už pervedimus eurais nei jų euro zonos kolegos. Taip nebebus – visi europiečiai mokės gerokai mažesnius mokesčius, o tai padės sutaupyti daugiau nei 1 milijardą eurų per metus. Tai yra antroji maža ES revoliucija po tarptinklinio ryšio mokesčių panaikinimo. Tai didelis žingsnis į priekį siekiant užbaigti kurti bendrąją mokėjimų rinką, euro zonos ir ne euro zonos įmonėms suteikiant vienodas sąlygas. Dar kartą įrodėme, kad ES gali greitai ir veiksmingai išspręsti realias piliečių problemas.“

Už tokį EP sprendimą balsavo 532 EP nariai, prieš buvo 22, o susilaikė 55. Dėl šių taisyklių jau sutarta su ES Taryba.

Bendra informacija

Vidutinis mokestis už tarptautinį 100 Eur vertės pervedimą vietine valiuta


Valstybė

2012

2017

Bulgarija

18,68 €

19, 98 €

Kroatija

-

8,23 €

Čekija

9,50 €

8,71 €

Danija

2,17 €

2,69 €

Vengrija

15,32 €

5,93 €

Lenkija

2,73 €

1,54 €

Rumunija

12,58 €

11,19 €

Švedija

0 €

0 €

Jungtinė Karalystė

15,63 €

9,26 €

Tarptautiniai bankiniai mokėjimai ir grynųjų pinigų išėmimas eurais už euro zonos ribų.

Šaltiniai: Europos Komisijos poveikio vertinimas, kuriame cituojamos 2013 m. „London Economics“ ir „PaySys“ studijos bei 2017 m. „Deloitte“ studija