Rusijos nebegalime laikyti ES strategine partnere, teigia EP nariai 

Pranešimas spaudai 
 
 

Dalytis šiuo puslapiu: 

ES turi būti pasirengusi taikyti papildomas sankcijas Rusijai, jei ši toliau pažeidinės tarptautinę teisę, antradienį priimtoje rezoliucijoje pareiškė Europos Parlamentas (EP).

Europarlamentarų įsitikinimu, esamomis aplinkybėmis Rusijos nebegalima laikyti ES strategine partnere. Jie ragina persvarstyti ES ir Rusijos partnerystės ir bendradarbiavimo susitarimą ir laikytis griežtos bendros pozicijos šios šalies atžvilgiu, taip pat būti pasirengus imtis papildomų sankcijų, proporcingų Rusijos keliamai grėsmei, visų pirma nukreiptų prieš konkrečius asmenis. ES šalys raginamos neblokuoti S. Magnitskio akto priėmimo, taip pat nebetaikyti „auksinių“ vizų ir „auksinių“ pasų programų, kurios naudingos Kremlių remiantiems oligarchams.

Nors „svarbu mažinti dabartinę įtampą ir pradėti konsultacijas su Rusija siekiant sumažinti nesusipratimų, neteisingo aiškinimo ir klaidingo supratimo riziką“, glaudesni santykiai bus įmanomi tik tuomet, kai Rusija iki galo įgyvendins Minsko susitarimus, gerbs Ukrainos teritorinį vientisumą ir laikysis tarptautinės teisės. Parlamentas griežtai smerkia ES valstybių jūrų ir oro erdvės pažeidimus, ypač Baltijos jūros regione, kurie kelia grėsmę jos kaimynams. Savo ruožtu europarlamentarai ragina sustabdyti „Nord Stream 2“ projektą, keliantį grėsmę ES vidaus rinkai ir galintį sustiprinti priklausomybę nuo Rusijos dujų.

Europarlamentarai yra labai susirūpinę dėl Rusijos valdžios paramos ES kraštutinės dešinės ir populistinėms nacionalistinėms partijoms, taip pat kišimosi į „Brexit“ referendumo kampaniją. Jie smerkia Rusijos skleidžiamą dezinformaciją ir kibernetinius išpuolius, kuriais siekiama didinti įtampą ES ir jos valstybėse, ir ragina stiprinti ES atsaką, ypač artėjant gegužę vyksiantiems EP rinkimams. Parlamentas taip pat ragina sukurti privalomą teisinę kovos su hibridiniu karu sistemą, taikytiną ES ir tarptautiniu lygmeniu.

EP nariai ragina Rusijos valdžios institucijas pasmerkti komunizmą ir sovietų režimą, taip pat nubausti už jo įvykdytus nusikaltimus atsakingus asmenis. Jie taip pat „primena, kad Rusija neturi veto teisės dėl Europos tautų euroatlantinių siekių“. Savo ruožtu Parlamentas „griežtai smerkia Rusijos spaudimą Baltarusijai siekiant iš esmės priversti šią valstybę atsisakyti nepriklausomybės“.

Rezoliucijai pritarė 402 EP nariai, nepritarė 163, o susilaikė 89.
„Baigėsi laikas, kai galėjome gražiai ir diplomatiškai kalbėtis. Galimybės veikti kartu ribotos, kol Rusija tęs okupaciją Ukrainoje ir išpuolius Europos valstybėse“, – pažymėjo EP pranešėja Sandra Kalnietė (Europos liaudies partija, Latvija).