EP patvirtino direktyvą dėl autorių teisių internete 

Pranešimas spaudai 
Plenarinė sesija 
 
 

Dalytis šiuo puslapiu: 

EP patvirtino naujas autorių teisių internete taisykles. ©AP Images/European Union-EP  

EP antradienį patvirtino autorių teisių internete direktyvą, kuri sustiprins kūrėjų ir leidėjų galimybes gauti teisingą atlygį už išplatintą jų turinį, o kartu apsaugos saviraiškos laisvę.

Direktyva, kuriai pritarė 348 Europos Parlamento (EP) nariai, nepritarė 274, o susilaikė 36, leis užtikrinti, kad esamos autorių teisės ir įsipareigojimai galiotų ir internete. Ji paveiks tokias platformas kaip „Youtube“, „Facebook“, „Google News“ ir panašias. Jos taps teisiškai atsakingos už naudotojų įkeltą turinį, o tekstų ir kitokių kūrinių autoriai turės teisę gauti iš jų platinimo gautų pajamų dalį.

Direktyva paskatins interneto bendroves sudaryti sutartis su leidėjais, muzikantais, atlikėjais, režisieriais bei kitais autorių teisių turėtojais ir jiems deramai atlyginti už jų darbų pateikimą platformose. Be to, autoriai ir atlikėjai turės galimybę reikalauti papildomo atlygio iš turinio platintojų tuomet, kai pirminėje sutartyje numatytas atlygis yra „neproporcingai mažas“ palyginti su turinio platintojo gauta nauda.

„Atskiri žodžiai ar labai trumpos“ ištraukos ir toliau galės būti nemokamai rodomos interneto platformų sraute arba jomis pasidalijus, tačiau tai nesuteiks juos publikavusiai platformai papildomų teisių. Numatyti saugikliai, neleisiantys naujienų turinio platintojams piktnaudžiauti šia galimybe.

EP užtikrino, kad internetas išliktų laisvos saviraiškos erdvė, todėl ir toliau bus galima dalintis animuotais paveikslėliais bei memais. Be to, ir toliau bus galima dalintis autorių teisių saugomais darbais citavimo, kritikavimo, apžvalgų, karikatūros, parodijos ar pastišo tikslais.

Direktyva leis paprasčiau naudoti autorių teisių saugomą medžiagą atliekant teksto ir duomenų gavybą moksliniais tikslais, taip pat nemokamai ją naudoti siekiant išsaugoti kultūros paveldą. Autorių teisių apribojimai nebus taikomi mokymui ar iliustracijai naudojamam turiniui. Numatytos palengvintos sąlygos turiniui kelti į internetines enciklopedijas (pavyzdžiui, „Wikipedia“) bei atviro turinio platformas (pavyzdžiui, „GitHub“), taip pat naudoti jį kitais nekomerciniais tikslais. Palengvintos taisyklės numatytos ir startuoliams.

EP pranešėjas Axel Voss (Europos Liaudies partija, Vokietija) sakė: „Šiuo svarbiu susitarimu siekiame ištaisyti padėtį, kuri leido kelioms bendrovėms užsidirbti milžiniškas sumas išvengiant teisingo atlygio tūkstančiams kūrėjų ir žurnalistų, nuo kurių darbo jos yra priklausomos. Kartu numatėme saugiklius, kad internetas išliktų laisvos saviraiškos erdvė. Memai, animuoti paveikslėliai ir iškarpos dabar bus apsaugotos dar labiau. Šis teisės aktas leis žmonėms gauti sąžiningesnį atlygį už darbą, o kartu apsaugos demokratiją ir žiniasklaidos įvairovę, įtvirtins saviraiškos laisvę ir paskatins technologijų plėtrą.“

Jei ES Taryba, su kuria jau pasiektas preliminarus kompromisas, pritars Parlamento priimtam teisės aktui, valstybės turės jį įgyvendinti per dvejus metus.