Siekiama įpareigoti valstybes mažinti vyrų ir moterų atlyginimų skirtumą 

Pranešimas spaudai 
Plenarinė sesija 
 
 

Dalytis šiuo puslapiu: 

Ketvirtadienį priimtoje rezoliucijoje (493 balsai už, 82 prieš, 79 susilaikė) EP siūlo nustatyti konkrečius įpareigojimus ES šalims įgyvendinti vienodo užmokesčio už tą patį darbą principą.

Šis principas, kurį įgyvendinti įsipareigojo naujoji Europos Komisijos (EK) pirmininkė Ursula von del Leyen, turėtų tapti kovo mėnesį pasirodysiančios naujosios Europos lyčių strategijos pagrindu. EP nariai tikisi, kad į šią strategiją bus įtrauktos privalomos nuostatos dėl darbo užmokesčio skaidrumo bei moterų ir vyrų darbo užmokesčio skirtumų mažinimo tiek viešajame, tiek privačiame sektoriuje. Europarlamentarai taip pat ragina iki šių metų pabaigos peržiūrėti Kovos su vyrų ir moterų darbo užmokesčio skirtumu veiksmų planą ir valstybėms nustatyti aiškius reikalavimus sumažinti atotrūkį per ateinančius penkerius metus.

Siekiant pašalinti esmines darbo užmokesčio skirtumų priežastis, Parlamentas ragina ES nares investuoti į ikimokyklinio ugdymo ir priežiūros paslaugas, taip pat į šeimos kūrimui palankią darbo tvarką, kuri užtikrintų vienodas galimybes moterims dalyvauti darbo rinkoje. Kadangi vyrų ir moterų pajamų skirtumas yra daugiau nei dvigubai didesnis tarp pensininkų, EP ragina priimti vyresnio amžiaus moterims palankias įstatymų nuostatas, pavyzdžiui, numatyti priemokas už vaikų priežiūros laikotarpius, taip pat pakankamą minimalią pensiją ar pragyvenimui skirtą paramą.


Mokymasis visą gyvenimą ir profesinis moterų švietimas turėtų užtikrinti joms prieigą prie aukštos kokybės darbo vietų ir galimybių, įsitikinę EP nariai. Jie ragina nuo ankstyvo amžiaus skatinti mergaites mokytis verslumo, gamtos mokslų, technologijų, inžinerijos, matematikos ir informatikos, kovoti su esamais švietimo stereotipais bei užtikrinti, kad moterys lengviau įsitrauktų į besivystančius ir gerai apmokamus darbo sektorius.


EK duomenimis, vidutinis lyčių darbo užmokesčio skirtumas pagal valandinį atlyginimą ES yra 16 proc. (Lietuvoje 15,2 proc.). Padėtis dar labiau pablogėja moterims išėjus į pensiją: jų pensija yra vidutiniškai 37 proc. mažesnė nei vyrų.