Dėl padėties Vengrijoje europarlamentarai prašo ES įvesti sankcijas ir sustabdyti mokėjimus 

Pranešimas spaudai 
Plenarinė sesija 
 
 

Dalytis šiuo puslapiu: 

  • Neribota nepaprastoji padėtis ir žodžio laisvės apribojimai nedera su ES vertybėmis 
  • Europos Komisija turėtų pradėti pažeidimų procedūrą, o Taryba – vadovautis ES sutarties 7 straipsniu 
  • ES finansavimas turi priklausyti nuo teisinės valstybės principų laikymosi 
Europarlamentarai susirūpinę dėl padėties Vengrijoje ir ragina ES imtis veiksmų  

Vengrijoje iškilo grėsmė demokratijai ir pagrindinėms teisėms, todėl ES turi imtis veiksmų apsaugoti piliečius ir teisinę valstybę, ketvirtadienį diskusijoje pažymėjo europarlamentarai.

Diskusijoje su Europos Komisijos (EK) pirmininko pavaduotoja Vera Jourová ir ES pirmininkaujančia Kroatija dauguma kalbėjusiųjų pabrėžė, kad Vengrijos vyriausybės paskelbtos neatidėliotinos kovos su pandemija priemonės, tokios kaip neribotos trukmės nepaprastosios padėties paskelbimas, neatitinka ES taisyklių ir kelia didelį pavojų demokratijai.


Keletas EP narių paragino Europos Komisiją užbaigti teisinį tikrinimą ir pradėti pažeidimų procedūrą. Jie paprašė sustabdyti mokėjimus Vengrijai pagal naują finansinę programą ir atkūrimo planą, nebent būtų laikomasi ES įstatymų. Jie taip pat kritikavo pasyvų ES Tarybos požiūrį ir reikalavo, kad ji pereitų prie Parlamento inicijuotos ES sutarties 7 straipsnio procedūros.


Vis dėlto kai kurie EP nariai gynė demokratiškai išrinkto Vengrijos parlamento sprendimus ir prilygino šalyje priimtas išskirtines priemones kitų ES valstybių, tokių kaip Prancūzija ar Ispanija, veiksmams.


Balandžio 17 d. priimtoje rezoliucijoje Parlamentas jau pareiškė, kad Vengrijos sprendimai pratęsti nepaprastąją padėtį neribotam laikui, leisti vyriausybei priimti dekretus ir susilpninti parlamentinę priežiūrą yra „visiškai nesuderinami su Europos vertybėmis“. EP pabrėžė, kad visos su COVID susijusios priemonės „turi atitikti teisinės valstybės principus, būti griežtai proporcingos [...], aiškiai susijusios su tebevykstančia sveikatos krize, ribotos trukmės ir reguliariai persvarstomos“.


Diskusiją galite stebėti per „Video on demand“.