EP balsavo dėl paramos regionams, pereinantiems prie tvaresnės energetikos 

Pranešimas spaudai 
 
 

Dalytis šiuo puslapiu: 

©Pkproject/Adobe Stock  

Europos Parlamentas (EP) priėmė poziciją dėl Teisingos pertvarkos fondo (TPF), kuris leis sušvelninti socialinį ekonomikos žalinimo poveikį.

Parlamentas reikalauja gerokai padidinti TPF fondui iš 2021–2027 m. ES biudžeto skiriamas lėšas iki 25 mlrd. eurų 2018 m. kainomis. Europos Komisija siūlė 11 mlrd. eurų sumą, o Europos Vadovų Taryba ją sumažino iki 7,5 mlrd. eurų. Ši suma turėtų būti papildyta 32-iem mlrd. eurų (dabartinėmis kainomis) pagal siūlomą ES ekonomikos gaivinimo priemonę.


EP ragina šio fondo lėšomis teikti paramą gyventojams, ekonomikai ir aplinkos apsaugai, taip pat sukurti Žalumo atlygio mechanizmą, pagal kurį būtų galima 18 proc. TPF išteklių skirti valstybėms, greičiausiai mažinančioms šiltnamio efektą sukeliančių dujų išlakas. Europarlamentarai siūlo leisti ES lėšomis finansuoti iki 85 proc. reikalavimus atitinkančių projektų sąnaudų, taip pat sudaryti galimybę perkelti lėšas iš kitų sanglaudos fondų.


EP siekis išplėsti lėšų panaudojimo sritį į ją įtraukiant mikroįmones, tvarų turizmą, socialinę infrastruktūrą, universitetus ir valstybines mokslinių tyrimų įstaigas, energijos kaupimo technologijas, pažangų ir darnų judumą, skaitmenines inovacijas, įskaitant skaitmeninį ir tikslųjį ūkininkavimą, kovos su energijos nepritekliumi projektus, taip pat kultūrą, švietimą ir bendruomenių kūrimą.


Europarlamentarai taip pat siekia leisti išimties tvarka finansuoti veiklą, susijusią su gamtinėmis dujomis, regionuose, kurie labai priklauso nuo anglių, lignito, naftingųjų skalūnų ar durpių gavybos ir deginimo, jei tokia veikla laikoma aplinkos atžvilgiu tvaria pagal Taksonomijos reglamentą ir atitinka šešias papildomas sąlygas.

EP siūlo, kad šalys, kurios dar neįsipareigojo iki 2050 m. pasiekti neutralaus poveikio klimatui tikslų, galėtų pasinaudoti tik puse joms numatytų TPF lėšų, kol toks įsipareigojimas bus priimtas.


Už šį sprendimą balsavo 417 EP narių, 141 buvo prieš, o 138 susilaikė. Parlamentas pasirengęs pradėti derybas su ES Taryba dėl galutinio teisės akto. TPF taps pagrindine ES sanglaudos politikos dalimi, jis bus glaudžiai susietas su 2021–2027 m. daugiamete finansine programa ir su naująja ekonomikos gaivinimo priemone („Next Generation EU“).