Europos Parlamente – raginimas stabdyti Astravo AE veiklą ir joje pagamintos elektros importą 

Pranešimas spaudai 
 
 

Dalytis šiuo puslapiu: 

EP Pramonės, mokslinių tyrimų ir energetikos komitetas apgailestauja dėl skuboto Astravo (AE) paleidimo ir ragina stabdyti jos veiklą, kol bus įgyvendintos visos ES saugos rekomendacijos.

Rezoliucijoje (66 balsai už, 2 prieš, 7 susilaikė) dėl Astravo atominės elektrinės (AE) saugos EP komitetas reiškia susirūpinimą dėl „skubios“ jos eksploatacijos pradžios ir kovą numatytos jos komercinės veiklos pradžios, nepaisant „prasto kokybės užtikrinimo bei kontrolės“, abejonių dėl ES ir kitų tarptautinių organizacijų rekomendacijų įgyvendinimo bei skaidrumo trūkumo. Europos Komisija raginama glaudžiai bendradarbiauti su Baltarusija, kad elektrinės komercinės veiklos pradžia būtų sustabdyta, kol bus iki galo įgyvendintos visos ES testavimo nepalankiausiomis sąlygomis rekomendacijos ir atlikti visi būtini saugos patobulinimai, o kaimyninės šalys – tinkamai apie tai informuotos.

Anot EP komiteto narių, elektrinė „įgyvendinama kaip geopolitinis Baltarusijos ir Rusijos projektas, keliantis grėsmę ES ir jos valstybėms saugumo, sveikatos ir aplinkos apsaugos srityse“. Jie reiškia susirūpinimą dėl pasirinktos elektrinės vietos – vos 50 km nuo Vilniaus, taip pat netoli Lenkijos, Latvijos ir Estijos. Europarlamentarai pabrėžia, kad projektas įgyvendinamas nepaisant Baltarusijos piliečių ir nevyriausybinių organizacijų protestų, taip pat didelio incidentų skaičiaus elektrinės statybų ir paleidimo metu. EP komitetas ragina greta elektrinės esančiose valstybėse sukurti išankstinio perspėjimo apie radiacijos pavojų sistemas.

Kadangi nepaisant Baltijos valstybių susitarimo nutraukti elektros prekybą su Baltarusija elektra iš šios šalies vis dar gali patekti į ES per jungtį su Rusija, Europos Komisija raginama pasiūlyti priemones, kaip sustabdyti elektros energijos importą iš Astravo AE ir „kitų trečiųjų šalių branduolinių objektų, neatitinkančių ES pripažinto saugos lygio“. Kartu EP pabrėžia strateginę Baltijos šalių elektros tinklo sinchronizavimo su žemyninės Europos tinklu svarbą ir priduria, kad Astravo elektrinės veikla jokiu būdu neturi kliudyti šiam procesui.

Europarlamentarai ragina ES ir jos institucijas toliau aukščiausiu politiniu lygmeniu kelti šį europinės svarbos klausimą. Jie ketina artimiausiu pateikti klausimą Europos Komisijai apie tai, kokių priemonių ji ketina imtis artimiausiu metu.

Visas EP ketina balsuoti dėl šios rezoliucijos vasario 8–11 d. rengiamoje plenarinėje sesijoje.