Europos Parlamentas galutinai pritarė skaitmeniniam COVID pažymėjimui 

Pranešimas spaudai 
 
 

Dalytis šiuo puslapiu: 

ES skaitmeninis COVID pažymėjimas palengvins ES keliones nuo liepos 1 d. © ES 2021 - EC-Xavier Lejeune  

Europos Parlamentas (EP) trečiadienį galutinai patvirtino ES skaitmeninį COVID pažymėjimą, kuris sudarys palankesnes sąlygas keliauti Europos Sąjungoje ir padės gaivinti ekonomiką.

Pažymėjimą su QR kodu skaitmeniniu arba popieriniu formatu nemokamai išduos ES valstybių valdžios institucijos. Šiuo dokumentu bus patvirtinama, kad asmuo pasiskiepijo nuo COVID-19, neseniai gavo neigiamą testo rezultatą arba persirgo šia liga. Bendra sistema užtikrins, kad pažymėjimai būtų sąveikūs ir patikrinami visoje Europos Sąjungoje, taip pat apsaugoti nuo klastojimo.


Ši sistema bus taikoma 12 mėnesių nuo šių metų liepos 1 d. Pažymėjimas nebus išankstinė laisvo judėjimo sąlyga ir negalės būti naudojamas vietoj kelionės dokumento. Visi asmens duomenys turės būti tvarkomi laikantis Bendrojo duomenų apsaugos reglamento. Pažymėjimai bus tikrinami neprisijungus prie interneto, o asmens duomenys nebus išsaugomi.


Visos ES šalys turės pripažinti kitose valstybėse narėse išduotus skiepijimo Europos vaistų agentūros (EMA) patvirtinta vakcina pažymėjimus. Pačios valstybės galės nuspręsti, ar pripažinti ir pažymėjimus, išduotus paskiepijus kita vakcina, patvirtinta atskirų valstybių, arba vakcina, kurią Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) įtraukė į naudojimo esant ekstremaliajai padėčiai sąrašą.


Derybose EP nariams pavyko pasiekti, kad ES šalys negalėtų pažymėjimą turintiems asmenims taikyti papildomų kelionių apribojimų, pvz., izoliavimosi ar testavimo reikalavimų, „išskyrus atvejus, kai tai būtina ir proporcinga siekiant apsaugoti visuomenės sveikatą“. Tokiu atveju turės būti atsižvelgiama į mokslinius įrodymus, „įskaitant Europos ligų prevencijos ir kontrolės centro paskelbtus epidemiologinius duomenis“. Jei įmanoma, apie tokias papildomas priemones valstybėms narėms ir Komisijai turėtų būti pranešta prieš 48 val., o visuomenė turėtų būti informuota prieš 24 val.


Savo ruožtu ES šalys raginamos užtikrinti, kad testavimas būtų nebrangus ir plačiai prieinamas. Parlamentui pareikalavus, Europos Komisija pažadėjo pagal Skubios paramos priemonę skirti 100 mln. eurų tam, kad valstybės galėtų įsigyti testų ES COVID pažymėjimams išduoti.


EP Piliečių laisvių komiteto pirmininkas ir pranešėjas Juan Fernando López Aguilar (Socialistai ir demokratai, Ispanija) sakė: „ES skaitmeninis COVID pažymėjimas, kuris pradės galioti liepos 1 d., padės koordinuotai užtikrinti saugias keliones šią vasarą. ES valstybės raginamos netaikyti papildomų apribojimų, nebent tai būtų neišvengiama ir pagrįsta. Džiugu, kad dalis ES valstybių jau išduoda šiuos pažymėjimus.“


Reglamentas dėl ES piliečiams skirto skaitmeninio COVID pažymėjimo priimtas 546 EP nariams balsavus už, 93 – prieš ir 51 susilaikius, o Reglamentas dėl trečiųjų šalių piliečiams skirto skaitmeninio COVID pažymėjimo priimtas 553 EP nariams balsavus už, 91 – prieš ir 46 susilaikius. Kad įsigaliotų ir būtų pradėti taikyti nuo 2021 m. liepos 1 d., reglamentai dar turi būti oficialiai priimti ES Tarybos ir paskelbti ES oficialiajame leidinyje.