Europarlamentarai patvirtino žalesnius ES sanglaudos fondus 

Pranešimas spaudai 
 
 

Dalytis šiuo puslapiu: 

Trečiadienį Europos Parlamentas (EP) patvirtino ES fondus, skirtus Europos Sąjungos ekonominei, socialinei ir teritorinei sanglaudai stiprinti. Bendra jų vertė – 243 mlrd. eurų.

Neseniai integruoti Regioninės plėtros fondas ir Sanglaudos fondas, kurių biudžetą sudaro 243 mlrd. eurų (2018 m. kainomis), yra didžiausia ES viešųjų lėšų sankaupa, sudaranti maždaug ketvirtadalį 2021–2027 m. daugiametės finansinės programos (DFP). Siekiant padėti ekonomikai atsigauti po COVID-19 pandemijos, iš šių lėšų taip pat bus remiama kultūra, tvarus turizmas, skaitmeninimas ir visuomenės sveikatos sistemos atsparumo stiprinimas.


Europos teritorinio bendradarbiavimo tikslui (INTERREG) 2021–2027 m. laikotarpiui bus skirta 8,05 mlrd. eurų (2018 m. kainomis). Tai 3 proc. daugiau lyginant su ankstesniuoju finansiniu laikotarpiu. ES apmokės iki 80 proc. projektų kaštų (85 proc. – atokiausiuose regionuose). 72,2 proc. šių išteklių bus skirta ES šalių tarpvalstybiniam bendradarbiavimui, 18,2 proc. – tarptautiniam bendradarbiavimui (visų pirma su ES kaimyniniais regionais), 6,1 proc. – tarpregioniniam, o 3,5 proc. – atokiausių regionų bendradarbiavimui. Iki 20 proc. INTERREG lėšų gali būti skirta mažiems projektams.


Bent 30 proc. kiekvieno iš minėtų fondų išteklių turės būti skiriama klimato srities veiksmams, žiedinei ekonomikai bei investicijoms į tvarų augimą ir darbo vietų kūrimą. Jame taip pat numatytos priemonės mažesniosioms įmonėms ir atokiausiems regionams. Parama nebus teikiama investicijoms, susijusioms su branduoline energetika ir iškastiniu kuru, išskyrus iki 2025 m. gruodžio 31 d. taikomą išimtį projektams, susijusiems su anglies pakeitimu gamtinėmis dujomis.


Kartu priimtu Bendrųjų nuostatų reglamentu nustatomos bendros Regioninės plėtros ir sanglaudos fondo, Teisingos pertvarkos fondo, „Europos socialinio fondo+“, taip pat Europos jūrų reikalų, žuvininkystės ir akvakultūros fondo valdymo taisyklės. Visoms šioms priemonėms kartu tenka apie trečdalis viso 2021–2027 m. ES biudžeto, t. y. 330 mlrd. eurų (2018 m. kainomis). Kad gautų ES finansavimą, šalys turi laikytis Europos Sąjungos pagrindinių teisių chartijos, JT darnaus vystymosi tikslų ir Paryžiaus klimato susitarimo, skatinti lyčių lygybę ir kovoti su diskriminacija.

Visi trys reglamentai bus paskelbti ES oficialiajame leidinyje birželio 30 d. ir įsigalios kitą dieną.