Europos Parlamentas pritarė 18 mlrd. eurų paskolai Ukrainai 

Pranešimas spaudai 
 
 

Dalytis šiuo puslapiu: 

Ketvirtadienį europarlamentarai pritarė, kad ES kitais metais Ukrainai skirtų 18 mlrd. eurų paskolą Rusijos agresijos pasekmėms sušvelninti.

2023 m. ES planuoja Ukrainai suteikti 18 mlrd. eurų paskolą, kuri leistų šaliai finansuoti viešąsias paslaugas (pvz., mokyklas, ligonines, būsto suteikimą), atstatyti Rusijos sugriautą infrastruktūrą ir užtikrinti makroekonominį šalies stabilumą. Per mėnesį Ukrainai reikalinga parama sudaro apie 4 mlrd. eurų, o minėta ES paskola galėtų padengti beveik pusę šios sumos. Numatoma, kad ES finansinė parama būtų išmokama kiekvieną metų ketvirtį.


ES paskola bus išmokėta su sąlyga, kad Ukraina puoselės veiksmingus demokratinius mechanizmus, įskaitant daugiapartinę parlamentinę sistemą, laikysis teisinės valstybės principo ir gerbs žmogaus teises.


Makrofinansinė parama užsienio šalims yra išimtinė skubi ES priemonė, skirta spręsti dideliems mokėjimų balanso sunkumams. Nuo Rusijos karo prieš Ukrainą pradžios Europos Sąjunga bendrai ir jos valstybės atskirai jau skyrė beveik 20 mlrd. eurų.


EP pirminininkė Roberta Metsola teigė: „Ukraina kovoja už europines vertybes. Europos Parlamentas ir Europos Sąjunga pademonstravo tvirtą solidarumą Ukrainai humanitarinėje, karinėje ir finansinėje srityje. Suteikėme Ukrainai šalies kandidatės statusą. Vakar pradėjome „Vilties generatorių“ kampaniją. Šiandien didele balsų dauguma ir skubiai pritarėme 18 mlrd. eurų paramos paketui, kuris leis Ukrainai išgyventi karą ir atstatyti kritinę infrastruktūrą“.


EP prekybos komiteto pranešėja Ukrainai Sandra Kalniete (Europos liaudies partija, Latvija) pažymėjo: „Ukraina jau ištvėrė 273 dienas šio žiauraus karo. Rusija pažeidė visus tarptautinius įstatymus, kuriuos tik įmanoma įsivaizduoti, paleidusi 4 700 raketų į Ukrainos miestus ir svarbiausią infrastruktūrą, dėl to žuvo tūkstančiai civilių. Tačiau Ukrainos žmonės niekada nebuvo labiau vieningi, o jos kariuomenė labiau motyvuota išlaisvinti savo šalį. Ukraina turi žinoti, kad ji gali tikėtis Europos paramos tiek, kiek reikės. ES yra pasirengusi teikti reguliarią ir nuspėjamą finansinę pagalbą, kad padėtų patenkinti didelę dalį neatidėliotinų Ukrainos finansinių poreikių 2023 m.“


Šiai ES paskolai Ukrainai pritarė 507 EP nariai, 38 nepritarė, o 26 susilaikė. Galutinį sprendimą dėl paramos vieningai turės priimti gruodžio 6 d. vyksianti ES Taryba.