EP siūlo skubiai priimti ES institucijų veiklos skaidrumą didinančias priemones 

Pranešimas spaudai 
 
 

Dalytis šiuo puslapiu: 

Ketvirtadienį europarlamentarai paragino tęsti ES institucijų skaidrumo reformą ir įsteigti ES nepriklausomą etikos biurą.

Tęsdami praėjusių metų pabaigoje pradėtą skaidrumo ir atskaitomybės reformą ir sveikindami EP pirmininkų sueigos patvirtintas konkrečias priemones, EP nariai įsipareigoja netoleruoti korupcijos ir nedviprasmiškai, vieningai ir ryžtingai reaguoti į panašius atvejus.


Europos Parlamento rezoliucijoje, kuriai pritarė 401 EP narys, trys nepritarė, o 133 susilaikė, akcentuojama, kad būtina stiprinti europarlamentarų elgesio kodekso įgyvendinimą, plėsti EP narių veiklos, už kurią grėstų sankcijos, sąrašą, o už pažeidimus taikyti finansines baudas. Europarlamentarai siūlo įvesti kelionių, kurias apmoka trečiosios valstybės, tvirtinimo mechanizmą, o taip pat papildomai tikrinti EP narių padėjėjus ir darbuotojus, dirbančius opiose politikos srityse, ypač užsienio reikalų, saugumo ir gynybos srityse. Be to, siūloma EP nariams drausti vykdyti atlyginamą papildomą veiklą, dėl kurios galėtų kilti interesų konfliktų, susijusių su jų įgaliojimais, ir didinti europarlamentarų finansinių deklaracijų skaidrumą, pavyzdžiui, jų turto deklaravimą kiekvienos kadencijos pradžioje ir pabaigoje.


EP nariai taip pat įsipareigoja skirti pakankamai išteklių Skaidrumo registrui ir ragina analogiškai EP nariams, susijusiems su rezoliucijos ar pranešimo rengimu, įpareigoti jų padėjėjus ir darbuotojus deklaruoti visus suplanuotus susitikimus su trečiųjų valstybių diplomatiniais atstovais ir trečiaisiais asmenimis, kuriems taikomas Skaidrumo registras, nebent tie susitikimai vyktų spontaniškai ar privačiais tikslais. Kataro atstovams taikomos priemonės turėtų būti taikomos ir Maroko atstovams, pažymi EP nariai. Jie kartu ragina EP komitetus iki vasaros peržiūrėti EP etikos taisykles.


Europarlamentarai atkreipia dėmesį, kad užsienio veikėjai naudoja nevyriausybines organizacijas (NVO) savo įtakai skleisti, todėl būtina didinti NVO veiklos ir finansų skaidrumą. NVO, gaunančios pinigus iš trečiųjų asmenų, kurių nereikalaujama registruoti Skaidrumo registre, privalo atskleisti savo finansavimo šaltinius pateikdamos tokią pačią informaciją, kaip ir visi įprasti registruotieji subjektai.


Kitoje tą pačią dieną priimtoje rezoliucijoje (388 balsai už, 72 prieš, 76 susilaikius) pakartojamas 2021 m. Parlamento prašymas įsteigti ES institucijų etikos biurą. Komisija turėtų pateikti atitinkamą teisinį pasiūlymą iki kovo pabaigos, kad iki vasaros pabaigos būtų galima suderinti šios institucijos steigimo detales, reikalauja europarlamentarai. Naujasis biuras turėtų aiškiai atskirti nusikalstamas veikas, institucinių taisyklių pažeidimus ir neetišką elgesį, apsaugoti informatorius ir glaudžiai bendradarbiauti su Europos kovos su sukčiavimu tarnyba, Europos prokuratūra, Europos ombudsmenu ir Europos Audito Rūmais, įsitikinę EP nariai. Jei taip pat akcentuoja, kad iki šios institucijos sukūrimo jos funkcija turėtų laikinai atlikti Patariamasis EP narių elgesio kodekso komitetas.