EP žurnalistikos premija – migrantų laivo katastrofos prie Graikijos krantų tyrimui 

Pranešimas spaudai 
 
 

Dalytis šiuo puslapiu: 

Birželį prie Graikijos Pilo uostamiesčio nuskendęs laivas „Adriana“ nusinešė 600 migrantų gyvybių © Galateia Iatraki  

2023 m. Dafnės Karuanos Galicijos žurnalistikos premiją gavo graikų, vokiečių ir britų konsorciumas, tyręs, kodėl netoli Graikijos Pilo uostamiesčio nuskendo laivas „Adriana“.

Graikijos tyrimų organizacijos „Solomon“ kartu su „Forensis“, Vokietijos visuomeniniu transliuotoju „StrgF/ARD“ ir britų laikraščiu „The Guardian“ atliktas tyrimas atskleidė, kaip dėl Graikijos pakrančių apsaugos pajėgų veiksmų nuskendo laivas ir žuvo šimtai žmonių. Jis taip pat parodė Graikijos valdžios institucijų ataskaitų nenuoseklumą.


Europos Parlamente Strasbūre vykusioje apdovanojimo ceremonijoje dalyvavo Europos Parlamento pirmininkė Roberta Metsola, už premiją atsakinga jos pavaduotoja Pina Picierno (Socialistai ir demokratai, Italija) ir Berlyno spaudos klubo pirmininkė Juliane Hielscher, atstovaujanti 28 narių nepriklausomam žiuri iš visos Europos.


EP pirmininkė R. Metsola sakė: "Šiandien, kaip ir kiekvienais metais, pagerbiam Dafnės Karuanos Galicijos atminimą žurnalistikos prizu, kuris primena jos kovą už tiesą ir teisingumą. Žurnalistai visame pasaulyje yra persekiojami už savo veiklą, tačiau jie atsisako tylėti. Europos Parlamentas remia jų kovą už spaudos laisvę ir žiniasklaidos įvairovę Europoje ir už jos ribų".


Nuo 2023 m. gegužės 3 d. iki liepos 31 d. vertintojų žiuri savo žurnalistikos darbus pateikė daugiau kaip 700 žurnalistų iš 27 ES valstybių narių. Iš jų žiuri išrinko 12 finalininkų, o paskui – ir laimėtoją. Tarp konkurso finalininkų – tarptautinis žurnalistinis tyrimas apie Kremliaus planus iš slaptų dokumentų kaimyninėms valstybėms: Moldovai, Baltarusijai, Baltijos šalims ir visam Baltijos jūros regionui, kuriame dalyvavo ir LRT tyrimų grupė.

Konsorciumas nuodugniai tyrė aplinkybes, kuriomis birželio 14 d. apie 50 jūrmylių atstumu nuo Pilo miesto Graikijos pietvakariuose nuskendo žvejybinis traleris „Adriana“ ir žuvo daugiau kaip 600 prieš kelias dienas juo iš Libijos išplaukusių migrantų.


Buvo apklausta daugiau kaip 20 šią nelaimę išgyvenusių žmonių ir išnagrinėti teismo dokumentai bei pakrančių apsaugos pajėgų šaltiniai. Tyrimo rezultatuose išsamiai išdėstoma, kaip buvo nepasinaudota galimybėmis gelbėti žmones ir atmetami pagalbos siūlymai, o išgyvenę liudytojai nurodo, kad laivas nuskendo dėl Graikijos pakrančių apsaugos bandymo tralerį tempti. Graikijos pakrančių apsauga šiuos kaltinimus neigia.


„Forensis“ tyrimų agentūra lemtingos nakties įvykius atkūrė naudodama interaktyvų trimatį tralerio modelį. Taip pat naudotasi pakrančių apsaugos tarnybos įrašais ir pakrančių apsaugos laivo kapitono liudijimu, skrydžių ir jūrų eismo duomenimis, palydovų nuotraukomis ir filmuota medžiaga iš netoliese plaukusių žvejybos laivų ir kitų šaltinių.


EP žurnalistikos premiją laimėjusių autorių straipsnis bus išverstas į visas ES kalbas.


Žurnalistikos premija įsteigta 2019 m. gruodžio mėn. Europos Parlamento biuro sprendimu, siekiant pagerbti su korupcija kovojusią Maltos tiriamosios žurnalistikos atstovę Dafnę Karuaną Galiciją (Daphne Caruana Galizia), kuri žuvo 2017 m. sprogus automobilyje padėtai bombai.


Kasmet, pažymint D. K. Galicijos nužudymo metines, ši premija skiriama už geriausius žurnalistikos darbus, kuriais puoselėjami ir ginami svarbiausi Europos Sąjungos principai ir vertybės: žmogaus orumas, laisvė, demokratija, lygybė, teisinė valstybė ir žmogaus teisės.


Kandidatais gauti šią premiją gali būti bet kokios tautybės profesionalūs žurnalistai ir jų komandos. Jie turi pateikti išsamius darbus, kuriuos paskelbė vienoje iš 27 ES valstybių narių įsisteigusi žiniasklaidos įmonė.


Laimėtoją renka nepriklausoma komisija, kurią sudaro žiniasklaidos ir pilietinės visuomenės atstovai iš 27 ES valstybių narių ir Tarptautinės žurnalistų federacijos atstovas. Skirdamas 20 000 eurų piniginę premiją, Europos Parlamentas išreiškia tvirtą paramą tiriamajai žurnalistikai ir pabrėžia žiniasklaidos laisvės reikšmę.


2021 m. spalio mėn. D. K. Galicijos žurnalistikos premija buvo skirta konsorciumo „Forbidden Stories“ projekto „Pegasus“ žurnalistams. 2022 m. spalio mėn. premija buvo skirta kompanijoms „Découpages“ ir „Arte G.E.I.E“ už bendros gamybos filmą apie Rusijos įtaką Afrikoje.