Kuri EP deputāti pilda galvenās funkcijas, un kā viņi tiek ievēlēti? 

Roberta Metsola  

Pirmajā plenārsesijā pēc Eiropas Parlamenta vēlēšanām Parlaments ievēlē jaunu priekšsēdētāju, 14 jaunus priekšsēdētāja vietniekus un piecus kvestorus.

Visi vēlēto amatu ieņēmēji Eiropas Parlamentā — t. i., priekšsēdētājs, priekšsēdētāja vietnieki, kvestori, komiteju priekšsēdētāji un priekšsēdētāju vietnieki un delegāciju priekšsēdētāji un priekšsēdētāju vietnieki, — tiek pārvēlēti ik pēc divarpus gadiem, proti, šo amatu ieņēmēju ievēlēšana notiek 5 gadu sasaukuma sākumā un vidū. Minēto amatu ieņēmējus var apstiprināt uz otru pilnvaru termiņu.

Ievēlot priekšsēdētāju, priekšsēdētāja vietniekus un kvestorus, jāņem vērā tas, ka visumā jānodrošina līdzvērtīga dalībvalstu un politisko uzskatu pārstāvība.

Eiropas Parlamenta priekšsēdētājs

Priekšsēdētājs vada Parlamenta darbu un plenārsēdes un Parlamenta vārdā paraksta ES gada budžetu. Priekšsēdētājs pārstāv Parlamentu ārējās attiecībās un attiecībās ar citām ES iestādēm.

Eiropas Parlamenta pašreizējā priekšsēdētāja ir Roberta Metsola.

Kā šīs amatpersonas ievēlē?

Pirmais jaunievēlētā Eiropas Parlamenta uzdevums ir ievēlēt priekšsēdētāju. Priekšsēdētāja amata kandidātus var ierosināt vai nu politiskā grupa, vai vismaz 36 EP deputāti. Ievēlēšana notiek ar aizklātu balsojumu. Lai kandidātu ievēlētu, viņam jāsaņem absolūts derīgo nodoto balsu vairākums, t. i., 50 % + 1.

Ja pirmajā balsošanas kārtā neviens kandidāts netiek ievēlēts, tos pašus vai citus kandidātus var izvirzīt otrajai balsošanas kārtai ar tādiem pašiem nosacījumiem. Ja nepieciešams, procedūru atkārto trešajā balsošanas kārtā ar tādiem pašiem nosacījumiem.

Ja trešajā balsošanas kārtā neviens kandidāts netiek ievēlēts, ceturtajā kārtā piedalās tie divi kandidāti, kuri trešajā kārtā ieguvuši lielāko balsu skaitu, un uzvar kandidāts, kas saņēmis vairāk balsu. (Ja iegūto balsu skaits ir vienāds, paziņo, ka ir ievēlēts gados vecākais no abiem kandidātiem.)

Kas ir priekšsēdētāja vietnieki un kvestori?

Priekšsēdētāja vietnieki nepieciešamības gadījumā var aizstāt priekšsēdētāju viņa pienākumu izpildē, tostarp vadot plenārsēdes. Priekšsēdētāja vietnieki ir arī Prezidija locekļi (Prezidijs ir struktūra, kas atbild par visiem Parlamenta administratīvajiem, personāla un organizatoriskajiem jautājumiem). Kvestori nodarbojas ar administratīviem jautājumiem, kas tiešā veidā skar EP deputātus. Eiropas Parlamentā ir 14 priekšsēdētāja vietnieki un pieci kvestori.

Kā viņus ievēlē?

Priekšsēdētāja vietnieka un kvestora amata kandidātus var izvirzīt vai nu politiskā grupa, vai vismaz 36 deputāti. Priekšsēdētāja vietniekus ievēlē vienā aizklātā balsojumā, kurā balso par visiem kandidātiem. Hierarhisko kārtību nosaka secība, kādā kandidāti ir ievēlēti.

Kas ir politisko grupu priekšsēdētāji un kā viņus ievēlē?

Pašlaik Eiropas Parlamentā ir septiņas politiskās grupas. Katra politiskā grupa ievēlē savu priekšsēdētāju vai līdzpriekšsēdētājus. Grupu priekšsēdētāji un EP priekšsēdētājs kopā veido Priekšsēdētāju konferenci.

Priekšsēdētāju konference organizē Parlamenta darbu un likumdošanas plānošanu, lemj par komiteju un delegāciju pienākumiem un sastāvu, kā arī ir atbildīga par attiecībām ar citām ES iestādēm, dalībvalstu parlamentiem un valstīm ārpus Eiropas Savienības.

Kas ir komiteju priekšsēdētāji un kā viņi tiek ievēlēti?

Parlamenta komitejas ievēlē savus priekšsēdētājus un priekšsēdētāja vietniekus konstitutīvajās sēdēs (kā arī sasaukuma vidū, kad notiek amatpersonu pārvēlēšana). Vēlēšanās, kas notiek sasaukuma vidū, priekšsēdētājus un priekšsēdētāju vietniekus var apstiprināt amatā uz otru pilnvaru termiņu.

Katra komiteja atsevišķos balsojumos ievēlē savu prezidiju, kuru veido priekšsēdētājs un priekšsēdētāja vietnieki. Ievēlējamo priekšsēdētāja vietnieku skaitu nosaka viss Parlaments, pamatojoties uz Priekšsēdētāju konferences priekšlikumu.

Parlamenta pastāvīgās parlamentu sadarbības delegācijas (attiecībām ar trešo valstu parlamentiem) arī ievēlē savus priekšsēdētājus un priekšsēdētāju vietniekus, piemērojot tādu pašu procedūru kā komitejas.

Kas ir komiteju koordinatori un kā viņi tiek ievēlēti?

Politiskās grupas ievēlē parlamenta komiteju koordinatorus. Koordinators komitejā darbojas kā attiecīgās grupas politiskais līderis. Koordinatori koordinē grupas viedokli par jautājumiem, kurus izskata komiteja, un kopā ar priekšsēdētāju un priekšsēdētāja vietniekiem organizē komitejas darbu.