EP rosina pāriet uz aprites ekonomiku  

 
 

Kopīgot šo lapu: 

Gadā katrs ES pilsonis izmanto 14 tonnas izejvielu un rada piecas tonnas atkritumu. Ņemot vērā, ka pasaules resursi samazinās, šie skaitļi ir ļoti uztraucoši. Risinājums varētu būt resursu lietderīga izmantošana – produktu un materiālu otrreizēja izmantošana, labošana un pārstrāde. Pirmdien plenārsesijā Eiropas Parlaments diskutēs un trešdien balsos par ziņojumu, kurā aicina Komisiju izstrādāt priekšlikumu Eiropas pāriešanai uz aprites ekonomiku, kas nodrošinātu ražojumiem vairākas dzīves.

Aprites ekonomikas modelī, kas ir pretstatā ”ņem-izgatavo-patērē-izmet” modelim, ražojumu dzīves cikls tiek pagarināts, galvenokārt pateicoties labākam ekodizainam, kas ļauj labot, atkārtoti izmantot un pārstrādāt vecus ražojumus, uzlabotam izturīgumam, labākai atkritumu apsaimniekošanai un jauniem biznesa modeļiem, kas balstīti uz iznomāšanu, lietotām precēm un dalīšanos. Viens no šāda biznesa modeļa piemēriem ir kompānija, kas iznomā zīmola džinsu bikses par pāris eiro mēnesī, kuras jūs varat atgriest otrreizējai izmantošanai.


Parlamenta ziņojumā EP deputāti aicina pieņemt saistošus mērķus, lai nodrošinātu, ka resursu lietderīga izmantošana Eiropas Savienībā 2030. gadā palielinās par 30% salīdzinājumā ar 2014. gadu.


Saskaņā ar Komisijas aplēsēm, šo mērķu izpilde varētu palielināt ES IKP par 1% un radīt 2 miljonus jaunu ilgtspējīgu darbavietu.


Par EP ziņojuma izstrādi atbildīgā deputāte Sirpa Pietikainena (EPP, Somija): "Lai mainītu sistēmu, mums nepieciešama sistemātiska pieeja un jāveic izmaiņas gan regulējumā, gan ekonomikas, sociālajā un izglītības sistēmā. Šīs izmaiņas skars visu sabiedrību."